ایمپلنت دندان از جمله فعالیت‌های ترمیمی بر روی دندان است که امروزه در مطب‌های دندانپزشکی تخصصی انجام می‌گیرد. ایمپلنت بیماران دیابتی نیز از جمله این فعالیت‌ها محسوب می‌شود که نیازمند دقت و تجربه بالا در این زمینه است. ایمپلنت دندان برای افراد دیابتی با محدودیت های درمانی خاصی روبرو است تا به بیمار آسیبی وارد نشود.

جهت دسترسی سریع‌تر به محتوای مقاله روی لینک‌های زیر کلیک کنید :

دیابت در دندانپزشکی چه مشکلاتی دارد ؟
آیا افراد دیابتی می‌توانند ایمپلنت انجام دهند؟
درمان ایمپلنت برای دیابتی ها چقدر طول می کشد؟
برای افراد دیابتی ایمپلنت دیجیتال بهتر است یا معمولی ؟
مراقبت دندان‌پزشکی بیماران دیابتی چگونه است ؟
نتیجه گیری کلی درباره ایمپلنت بیماران دیابتی

دیابت در دندانپزشکی چه مشکلاتی دارد ؟

دیابت در دندانپزشکی یکی از مهم‌ترین عواملی است که اگر به آن توجه کافی نشود موجب شکست در درمان ایمپلنت می‌شود. بیماری دیابت یک نوع اختلال متابولیک در بدن انسان است که هنوز علت اصلی بروز این بیماری مشخص نشده است اما بر‌اساس تحقیقات به دست آمده می‌توان گفت که عواملی چون ژنتیک، محیط، تنبلی و چاقی می‌توانند در ابتلا به این بیماری نقش مهمی داشته باشند.
در حالت کلی، غذا در معده انسان تبدیل به گلوکز شده و از همین طریق وارد جریان خون انسان می‌شود، هم‌چنین لوز‌المعده هورمون انسولین را ترشح می‌کند و این هورمون تولید شده سبب می‌شود که قند از جریان خون وارد سلول‌ها شود. همین امر باعث می‌شود قند مورد نیاز بدن در حالت طبیعی و نرمال باقی بماند، اما در افرادی که به بیماری دیابت مبتلا هستند هورمون انسولین به میزان کافی در بدن ترشح نمی‌شود و یا انسولین موجود نمی‌تواند وظایف خود را به درستی انجام دهد و قند خون وارد سلول‌های بدن نشده و در نتیجه باعث افزایش قند‌ خون می‌شود.

آیا افراد دیابتی می‌توانند ایمپلنت انجام دهند؟

متاسفانه همان‌طور که در بالا اشاره شد، بیماری دیابت باعث پوسیدگی و از بین رفتن دندان‌ها می‌شود و افراد دیابتی به دلیل ترس از ایجاد زخم اقدام به کاشت ایمپلنت نمی‌کنند و گمان می‌برند ممنوعیتی برای کاشت ایمپلنت برای دیابتی‌ها وجود دارد که این امر فقط به خود بیمار در کنترل قند خون بستگی دارد. کنترل قند خون نقش مهمی در موفقیت ایمپلنت بیماران دیابتی دارد. اگر قند خون این افراد به درستی کنترل‌ شود، می‌توان برای آن‌ها ایمپلنت به صورت دیجیتال را انجام داد و احتمال موفقیت درمان برای آن‌ها بسیار بالا خواهد بود. مطابق نظر دندانپزشکان اگر بیمار دیابتی قند خون خود را کم‌تر از 200 و برای اطمینان بیش‌تر تا 180 و همچنین HbA1c کم‌تر از 8 داشته باشند به راحتی می‌توانند اقدام به کاشت ایمپلنت کنند. کنترل قند خون باید قبل و بعد از درمان به طور مرتب رعایت شود تا ایمپلنتی که در داخل استخوان قرار گرفته است و منتظر هستیم محکم شود دچار عفونت و تاخیر در ترمیم زخم نشود. ممنوعیت ایمپلنت برای افراد دیابتی فقط در صورتی وجود دارد که دارای قند خون بالا و کنترل نشده هستند و عفونت های لثه‌ای و عدم رعایت بهداشت دهان و دندان دارند؛ بنابراین هیچ منع درمان ایمپلنت برای بیماران مبتلا به دیابت وجود ندارد.

طول درمان ایمپلنت بیماران دیابتی

 

درمان ایمپلنت برای دیابتی ها چقدر طول می کشد؟

بر‌‌اساس تحقیقات انجام شده اگر فرد مبتلا به بیماری دیابت، مقدار قند خون خود را کنترل نکند بیش‌تر از سایر افراد در معرض ابتلا به بیماری‌های دهان و دندان قرار می‌گیرد. سلامت دندان اهمیت بسیار زیادی برای ما دارد زیرا علاوه بر سلامت فیزیکی، نقش مهمی در زیبایی و افزایش اعتماد به نفس دارد. مهم‌ترین نگرانی برای افراد دیابتی در هنگام مراجعه به مراکز دندانپزشکی این است که اگر برای سلامت دهان و دندان خود نیاز به عمل جراحی یا ایمپلنت باشد، آیا افراد دیابتی می‌توانند عمل کاشت ایمپلنت یا جراحی را بدون بروز مشکل انجام دهند؟
همانطور که می‌دانید افراد مبتلا به دیابت ترمیم زخم‌هایشان بیش‌تر از سایر افراد طول می‌کشد؛ بنابراین باید از ایجاد زخم‌های وسیع خود‌داری کرد. ایمپلنت بیماران دیابتی باید با نهایت دقت و با ایجاد کم‌ترین محل زخم انجام شود تا پروسه درمان به درستی انجام شده و کاشت ایمپلنت با شکست مواجه نشود. توصیه می‌شود که اینگونه افراد برای درمان، حتما به مراکزی مراجعه کنند که کاشت ایمپلنت به صورت دیجیتال انجام می‌شود تا احتمال بروز التهاب و عفونت در زخم‌های آن‌ها کم‌تر شود چون روند ترمیم زخم در آن‌ها به کندی صورت می‌گیرد، احتمال دارد درمان ایمپلنت آن‌ها را با مشکلاتی مواجه کند؛ مشکلاتی که ممکن است نهایتا منجر به شکست در درمان ایمپلنت شود.

برای افراد دیابتی ایمپلنت دیجیتال بهتر است یا معمولی ؟

اما مسئله مهم درباره ایمپلنت بیماران دیابتی این است که کدام روش کاشت ایمپلنت را انتخاب کنند؟ کدام روش ایمپلنت دیجیتال یا معمولی برای افراد دیابتی کم‌خطرتر می‌باشد؟
در ابتدا نحوه انجام هر یک از ایمپلنت‌ها را به طور مختصر توضیح داده و سپس نتیجه‌گیری می‌کنیم.
در روش ایمپلنت معمولی ابتدا ایمپلنتی از جنس فلز تیتانیوم که خاصیت سازگاری با سلول‌های بدن را دارد در محل مورد نظر می‌گذارند. چند هفته زمان نیاز است تا دندانپزشک مطمئن شود که استخوان کافی اطراف ایمپلنت تشکیل شده و می‌تواند به خوبی ایمپلنت را نگه دارد، سپس می‌تواند کاشت دندان را انجام دهد. در این روش لثه‌ها برش داده شده و سپس بخیه می‌زنند.
اما در روش ایمپلنت دیجیتال طراحی و کاشت به صورت کاملا دیجیتالی انجام می‌شود. مهم‌ترین مزیت‌های این روش برای افراد دیابتی برش ندادن لثه و بخیه نزدن آن، کاشت ایمپلنت در ۱ جلسه و کم شدن تعداد جلسات مراجعه به کلینیک جهت انجام ایمپلنت از هفت جلسه به یک جلسه است. ( برای اطلاعات بیشتر در این زمینه به صفحه ایمپلنت دیجیتال مراجعه کنید. )
مقایسه این دو روش ایمپلنت دیجیتال یا معمولی برای افراد دیابتی نشان می‌دهد روش کاشت ایمپلنت دیجیتالی بهتر است زیرا در این روش هیچ زخمی در فرد دیابتی به وجود نمی‌آید و دیگر نگران بهبود زخم‌های خود در دراز مدت نیست و احتمال عفونت و التهاب لثه را به حداقل می‌رساند.

مراقبت دندانپزشکی ایمپلنت بیماران دیابتی

 

مراقبت دندانپزشکی بیماران دیابتی بعد از کاشت ایمپلنت دیجیتال چگونه است ؟

برای موفقیت ایمپلنت بیماران دیابتی اولین گام نیازمند تلاش خود بیمار است. افراد دیابتی باید برای کنترل میزان قند خون‌شان بعد از جراحی ایمپلنت تلاش کنند. نکته مهم این است که اگر میزان HbA1c خون از عدد 7 بیشتر شود موجب شکست در ایمپلنت می‌شود. بهترین دارویی که برای این دسته از افراد تجویز می‌شود، آنتی بیوتیک بتالاکتام است که مصرف آن قبل و بعد از جراحی توصیه می‌شود، لازم است در صورت استفاده از قرص کورتیکو استروئید، مصرف آن را قطع کنند. بیمار دیابتی باید بهداشت دهان و دندان خود را جدی بگیرند و بطور مرتب انجام دهند. استفاده از دهانشویه برای دیابتی‌ها قبل از شروع جراحی باعث کاهش شکست در درمان ایمپلنت می‌شود.

نتیجه گیری کلی درباره ایمپلنت بیماران دیابتی

در این مقاله درباره چگونگی انجام ایمپلنت بیماران دیابتی و بهترین و کم‌خطر‌ترین روش درمان برای این دسته از افراد صحبت کردیم. انجام ایمپلنت دیجیتال باید در محیطی کاملا مجهز و با پیشرفته‌ترین دستگاه‌ها توسط پزشکان حاذق انجام شود تا بهترین نتیجه برای بیمار به دست آید. کلینیک دندانپزشکی دیجیتال دکتر رضایی برای اولین بار در ایران با فراهم آوردن این امکانات، با مجهز‌ترین دستگاه و مطابق با تکنیک‌های روز دنیا، توانسته‌ است امکان قرار دادن ایمپلنت در بهترین موقعیت در استخوان با کم‌ترین آسیب به بافت و زخم‌های جراحی به این بیماران را فراهم کند. در این کلینیک با استفاده از سرجیکال گاید و به کمک نرم افزار های پیشرفته ساخت گایدهای جراحی را انجام می دهند.