درمانی که شما دریافت می کنید می‌تواند ساده و با حداقل امکانات باشد یا اینکه از ایمپلنت‌هایی با برند معتبرتر با قطعات پروتزی کاملا دیجیتال متناسب با محل ایمپلنت باشد. در درمان ایمپلنت در حالت عادی (روش معمولی) همانگونه که در کشور متداول است پس از معاینه و عکس‌های رادیوگرافی، جراح با شکاف لثه‌ها و کنار زدن کامل آن اقدام به گذاشتن ایمپلنت و بخیه محل جراحی می‌کند و پس از چند ماه اقدام به قرار دادن آباتمنت (قطعه ی دوم روی سطح ایمپلنت) و قالبگیری آن می‌نماید. اما روش ایمپلنت دیجیتال بر اساس جدیدترین متدهای درمانی دنیا بوده که پروسه آن برای کادر درمانی بسیار پرهزینه است و خود به خود با درمان‌های معمولی که جراح اقدام به گذاشتن ایمپلنت و بعد از 3 تا 4 ماه اقـدام به قالب‌گیری جهت قرار دادن روکش روی آن می نماید بسیار متفاوت است. در زیر با مراحل درمان ایمپلنت دیجیتال آشنا خواهید شد:

ایمپلنت دیجیتال دکتر علیرضا رضایی

ابتدا پس از معاینات لازم :

1- به وسیله اسکنرهای پیشرفته دنیا، از بیمار اسکن داخل دهانی گرفته می شود که با این کار فرم سه بعدی فکین و ارتباط دو فک را خواهیم داشت.

2- عکس سه بعدی رادیوگرافی (CBCT) : جهت بررسی استخوان

ایملنت دیجیتال دکتر علیرضا رضایی
1- فایلهای کامپیوتری اسکن داخل دهانی و CBCT را در نرم افزارهای بسیار پیشرفته جهت درمان ایمپلنت بررسی می شوند.
2- بلافاصله تمام مشکلات موجود در دندانهای فک اعم از عفونت های موجود و پوسیدگی آنها به خصوص در دندانهای مجاور ناحیه به دقت بررسی می شود و برای مراجعه کننده به صورت فیلم یا عکس از طــریـــق تلگــرام ، واتـسـاپ و … ارســــال می گردد.
3- تراکم استخوان ناحیه به وسیله نرم افزارها ، مشخص شده ، درمانی مناسب با وضعیت استخوان برای بیمار طراحی می‌شود.
4- دندان آینده بیمار (پروتز) در ابتدا به وسیله نرم افزار طراحی می شود و موقعیت آن ، با دندانهای مجاور ، لثه و استخوان ناحیه و همچنین فک مقابل بررسی می شود لذا بهترین دندانی خواهد بود که می تواند در آینده داشته باشد.
5- ایمپلنت لازم که جهت تکیه گاه پروتز شما در نظر گرفته شده ، در بهترین موقعیت در استخوان با حمایت مناسب بافت نرم (لثه ها) قرار داده می شود. در نرم افزارهای ایمپلنت تدابیر لازم جهت حفاظت از عروق خونی ، عصب و سینوس های فکی در نظر گرفته شده و اجازه ساخت راهنمای جراحی (Surgical Guide) که دارای چنین معایبی باشد را نمی دهد.
ایمپلنت دیجیتال دکتر علیرضا رضایی گاید جراحی

الگوی موقعیت ایمپلنت در فک بیمار به وسیله راهنمای جراحی (Surgical Guide) در سیستم کامپیوتری طراحی شده و به وسیله دستگاههای پرینتر سه بعدی یا میلینگ ماشین های CAD/CAM تولید می شود . ادامه درمان مراجعه کننده در نرم افزار دیگری ادمه پیدا کرده و برای ناحیه مورد نظر آباتمنت اختصاصی (Customized Abutment) ساخته می شود.که قطعه دومی که روی ایمپلنت قرار می گیرد بسیار مهم بوده و از جنبه های متفاوت با ارزش می باشد. با توجه به شرایط استخوان فک و لثه بیمار تحت درمان می توانیم روکش های دایمی یا موقت را ابتدا طراحی نموده ، سپس بسازیم. لازم به ذکر است تمام این پروسه ها قبل از حضور بیمار برای قراردادن ایمپلنت صورت می گیرد. ما در زمان قرار دادن ایمپلنت نیازی به جراحی ناحیه و دیدن استخوان نداریم و به کمک راهنمای جراحی (سرجیکال گاید) ایمپلنت را فقط با پانچ در ناحیه مورد نظر قرار می دهیم.

ایمپلنت دیجیتال دکتر علیرضا رضایی گاید جراحی

در زمان کاشت ایمپلنت اگر بیمار استخوان کافی داشته باشد و سایر شرایط نیز مناسب باشد ، می تواند پروتز دائم خود را نیز در همان جلسه دریافت نماید این روند قبل از روز کاشت ایمپلنت به صورت کامل از طریق تلگرام ، واتساپ و … به بیمار تحت درمان گفته خواهد شد. ما می‌توانیم در یک جلسه بدون شکاف لثه، ایمپلنت‌‌ها و آباتمنت‌های اختصاصی را برای هر دندان و یا حتی یک فک کامل قرار دهیم و هم زمان، روکش موقت یا دائم را نیز تحویل دهیم که این روش مطابق با پیشرفته ترین پروتکل‌های درمانی ایمپلنت دنیا می‌باشد. لازم به ذکر است در خوشبینانه ترین حالت، بهترین جراحان ایمپلنت دنیا با دیدن عکس رادیوگرافی سه بعدی (CBCT) تا 35% خطا خواهند داشت اما در روش دیجیتال میزان خطا به کمتر از 1% می رسد.

Customized Abutment از لحاظ سایز مشابه با سایز دندان از دست رفته می باشد و از لحاظ رنگ ،مشابه تاج دندان بوده و تحلیل لثه سبب مشخص شدن قطعات فلزی نمی شود در حالی که این موضوع در آباتمنت های معمولی دیده می شود. استفاده از ماده زیرکونیا برای ساخت Customized Abutment باعث سالم تر ماندن لثه ها می شود و ظاهری مثل یک لثه طبیعی پیدا می کنند وامکان نفوذ چسب به زیر لثه و بیماری های آینده لثه وجود نخواهد داشت و صدها مزایای دیگر….