در این مقاله قصد داریم تفاوت بلیچینگ ،جرمگیری و لمینت دندان را بیان کنیم. این روش ها باعث روشن‌شدن و زیباترشدن دندان‌ها می‌شوند. در این روش‌ها نوع و میزان سفید کردن دندان‌ها متفاوت می‌باشد. با دانستن تفاوت بلیچینگ ،جرمگیری و لمینت دندان شما می‌توانید روش دلخواه خود برای سفید کردن دندان را انتخاب نمایید.

تفاوت بین بلیچینگ و جرم گیری:

هر دو روش بلیچینگ و جرم گیری باعث روشن تر شدن رنگ دندان خواهند شد اما نوع سفید کردن و میزان این روش‌ها متفاوت است. در جرم گیری رنگدانه‌های خارجی و جرم‌های روی دندان‌ها برداشته می‌شوند. در این روش رنگ خود دندان روشن‌تر نمی‌شود بلکه جرم‌ها و رنگدانه‌ها برداشته می‌شود و در نتیجه رنگ واقعی دندان آشکار می شود. بیلیچینگ یک روش برای زیبایی دندان می‌باشد اما جرم گیری یک روش کاملا درمانی است.

رنگ دندان در طول زمان با گذر سن زردتر می‌شود. یکی از عوامل سایش مینا و دیده شدن بیشتر عاج دندان و علت دیگر نفوذ مواد رنگی موجود در مواد غذایی به دندان است. در روش بلیچینگ، ماده بلیچینگ به داخل دندان نفوذ می‌کند و رنگ دندان از داخل روشن‌تر می‌شود.

تفاوت بین بلیچینگ و لمینت:

در روش لمینیت ، هدف اصلی پوشاندن عیب‌های دندانی مثل تغییر رنگ دندان‌ها ،دندان شکسته و فاصله‌ی بین دندان هاست. در صورتیکه در بلیچینگ هدف فقط سفید کردن دندان می‌باشد. هزینه‌ی بلیچینگ نسبت به هزینه‌ی لمینت خیلی کمتر است.در روش لمینت دندان، سطح دندان با یک لایه از سرامیک به رنگ های مختلف متناسب پوشیده می شود. بنابراین هم موقعیت و شکل دندان و هم رنگ دندان بر اساس خواسته ی بیمار(سفیدی دندان) قابل تغییر است.

در بلیچینگ با توجه به تعداد دندان‌ها و تغییر رنگ دندان هزینه‌ی آن متغیر می‌باشد ولی در روش لمینت به صورت هر واحد دندان هزینه محاسبه می‌شود. لمینت دندان علاوه بر سفید کردن دندان برای مرتب کردن دندان و اصلاح فرم و موقعیت و شکل دندان هم به کار می رود.

پیشنهاد می‌کنیم در همین زمینه مقاله ( کدام روش درمانی برای زیبایی دندان مناسب است؟ ) را نیز مطالعه نمایید.