هر دو روش لمینت کامپوزیتی و سرامیکی دندان برای زیبایی طرح لبخند افراد استفاده می‌شود که شامل 4 ، 8 و 10 دندان در هر فک بالا و پایین است. ( البته بستگی به نوع لبخند افراد این تعداد متغیر است) این روش‌ها برای برطرف کردن بدشکلی‌های دندانی، فاصله بین دندان‌ها ، نامنظم بودن آن‌ها ، بدرنگی و لب‌پرشدگی و عدم هماهنگی بین لب و دندان استفاده می‌شوند و می‌توانند در رنگ‌های دلخواه فرد از همرنگ دندان تا روشن و خیلی سفید استفاده شوند. لمینت‌ها دو دسته هستند : سرامیکی و کامپوزیتی. برای پی‌بردن به تفاوت لمینت کامپوزیتی با سرامیکی دندان ، این مقاله را تا انتها مطالعه نمایید.

لمینت کامپوزیتی:

در هر دو روش لمینت کامپوزیتی و لمینت سرامیکی برای اینکه لبه‌هایی که نزدیک لثه هستند به صفر برسند، نیاز به تراش وجود دارد اما شاید بتوان گفت تراش لمینت‌های کامپوزیتی کمتر است.به دلیل اینکه کامپوزیت ماده متخلخل می‌باشد، بعد از مدتی تغییر رنگ خواهد داشت. افرادی که مصرف بالای مواد رنگدانه‌دار مانند قهوه ،چای ،سیگار و… دارند، نیاز هست از انجام کامپوزیت صرف نظر کنند. کامپوزیت مستعد شکستن ،لب پر شدن و رنگ گرفتن می‌باشد. تنها مزیت آن در برابر لمینت سرامیکی قیمت پایین آن می‌باشد.

 لمینت سرامیکی:

لمینت‌های سرامیکی زیبایی، مقاومت و ثبات رنگ بالایی دارند و به همین علت است که مراجعین کلینیک دندانپزشکی ما این روش را برای زیبایی دندان و طرح لبخند خود درخواست می‌کنند. لمینت‌های سرامیکی دو مدل هستند، لمینت‌هایی که با سیستم‌های کدکم ساخته می‌شوند و لمینت‌هایی که به صورت لابراتواری قالبگیری شده و ساخته می‌شوند.

لمینت‌هایی که به کمک اسکنرهای داخل دهانی اسکن شده و توسط سیستم‌های کدکم طراحی و ساخته می‌شوند، میزان تراش کمتری دارند ولی لمینت‌هایی که به سبک قدیم به صورت لابراتواری قالبگیری شده با سرامیک ساخته می‌شدند،  تراش بیشتری نیاز داشتند و دو تا سه هفته زمان لازم بود تا روکش آن‌ها ساخته شود.

نکته مهم : در مواردی که پرکردگی کامپوزیت یا موارد دیگری داشته باشیم مجبوریم که برای انجام لمینت سرامیکی تراش ما به گونه ای باشد که کامپوزیتهای پرشده را برداریم و با سرامیک برای آنها بازسازی کنیم .این موضوع باعث می‌شود که برخی افراد گمان کنند ما در این روش تراش بالایی داریم در حالی‌ که اگر قرار باشد ما با کامپوزیت دوباره آن را پوشش دهیم ممکن است زیاد دستکاری نکنیم و تراش ندهیم و این باعث می شود که فکرکنیم کامپوزیت تراش کمتری داده می‌شود.

مراحل انجام لمینت سرامیکی دندان :

روش اول : جلسه اول دندان تراش خورده احتیاج به 2 تا 3 هفته زمان برای قالبگیری و ساخت آن توسط لابراتوار وجود دارد، سپس تغییرات لازم در لابراتوار اعمال می‌شود. در جلسه دوم دندانپزشک پس از بررسی نمونه اولیه ، تراش دندان‌ها، قالبگیری و ساخت پروتز موقت را شروع می‌کند که ممکن است 3 الی 4 ساعت زمان ببرد. پس از آماده شدن لمینت‌های سرامیکی نهایی بعد از 2 تا 3 هفته، در جلسه سوم این لمینت‌ها در دهان بیمار قرار گرفته و پس از تایید نهایی پزشک پروسه چسباندن آغاز می‌شود.

روش دوم: در این روش ابتدا دندانپزشک از هر دو فک بیمار اسکن گرفته و از تمام زوایای لبخند بیمار عکس فتوگرافی تهیه می‌گردد و سپس تراش دندان‌ها انجام می‌شود، مجددا اسکن از هر دو فک تهیه می‌گردد و در نهایت طرح لبخند بیمار با استفاده از نرم افزارهای پیشرفته طراحی شده و با استفاده از میلینگ ماشین‌ها ساخت لمینت با دقت و ظرافت زیاد انجام می‌شود. سپس لمینت‌ها توسط دندانپزشک روی دندان‌ها چسبانده می‌شود. در این روش وقت، سلیقه بیمار، مقاومت، زیبایی و طبیعی بودن کار مدنظر می‌باشد و تمام این مراحل در یک جلسه 3تا 4 ساعته در کلینیک دندانپزشکی دیجیتال دکتر علیرضا رضایی انجام می‌شود.

نتیجه گیری: 

در این مقاله درباره تفاوت لمینت کامپوزیتی با سرامیکی دندان صحبت شد، به طور کلی می‌توان گفت لمینت‌های سرامیکی مقاومت بیشتری نسبت به لمینت‌های کامپوزیتی دارند. ثبات رنگ در لمینت‌های سرامیکی بسیار بیشتر از کامپوزیت است و تنها مزیت لمینت های کامپوزیتی نسبت به لمینت‌های سرامیکی قیمت پایین آن‌ها می باشد. به دلیل اینکه ما در کلینیک دندانپزشکی دکتر علیرضا رضایی همیشه سعی داریم بهترین خدمات را به مراجعین خود ارائه دهیم، روش لمینت سرامیکی را برای اصلاح طرح لبخند افراد پیشنهاد می‌دهیم.