در این مقاله در مورد حل مشکل کجی دندان با لمینیت صحبت شده است. برای افرادی که به دندانپزشکی مراجعه می‌کنند و می‌خواهند کجی دندان هایشان را به کمک لمینیت دندان برطرف کنند، مطمئنا برای کسانی که Crowding دارند یا دندان‌ها روی هم قرار دارند یا کج هستند و یا فضای خالی بین دندان‌ها وجود دارد، بهترین درمان، درمان ارتودنسی می‌باشد ولی در بعضی از مواقع به علت محدودیت زمانی ، و همچنین مشکلات دیگری که بیمار دارد، حاضر نیست زمان کافی و دیگر مسائل را تحمل کند و به سمت لمینیت‌ها خواهد رفت .

مطمئنا روی هم بودن یا جابجایی زیاد دندان‌‎ها با لمینیت پوشش داده نمی‌شود ولی در دندان‌هایی که دارای مشکلات کجی‌های حداقل بوده یا بعضی از مسائلی که مربوط به روی هم قرار گرفتن دندان‌هاست، تا اندازه‌ای به کمک لمینیت‌ها قابل جبران است.

با این اتفاق در ظاهر، مشکلات بیمار برطرف می‌شود و ظاهر زیبایی پیدا می‌کند ولی هیچوقت دندان‌ها از لحاظ موقعیت ریشه و همچنین فضایی که لازم دارند در شرایط خوبی قرار ندارند ،پس لازم است بهترین درمان به اصطلاح علم دندانپزشکی و یا (Gold Standard ) برای حل این مشکل، درمان ارتودنسی باشد.

در صورتی که بیماران خواستار درمان ارتودنسی نبوده ، درمان لمینیت پیشنهاد شده که نیاز به مراقبت‌های زیادی داشته که تا اندازه‌ای ظاهر را پوشش می‌دهد و شکل دندان‌های بیماران را به حالت مرتب در می‌آورد .

مشکلات لثه، جرم دندان، پوسیدگی‌ها و مسائل دیگر در این روش قابل کنترل نیست. در حالی که در درمان ارتودنسی، جابه جایی دندان‌ها باعث می‌شوند که دندان‌ها در پوزیشن درستی قرار بگیرند و حالت Self Cleansing داشته باشند، یعنی اینکه با خوردن میوه‌ای مانند سیب، دندان‌ها خود به خود سطحشان تمیز خواهند شد.

در دندان‌هایی که روی هم قرار دارند معمولا Self Cleansing دندان ضعیف است و مسواک زدن آن نقاط سخت می‌شود و احتمال قرارگرفتن میکروب‌ها در فضاهای بین دندان‌هایی که روی هم قرار دارند، بیشتر است، در نتیجه میکروب‌ها راحت‌تر می‌توانند روی سطح دندان‌ها بچسبند. به همین دلیل به علت ماندن مواد غذایی در واقع بعد از خوردن غذا و عدم توان مسواک زدن در آن ناحیه ها باعث می‌شود میکروب ها تغذیه مناسبی داشته باشند و پوسیدگی ها بیشتر شده و ترشحات میکروبی ، بیماری های لثه را افزایش دهند ، بنابراین حل مشکل کجی دندان با لمینیت به تنهایی قابل جبران نیست و ترجیح داده می شود ارتودنسی انجام شود.