هدف ما در این مقاله بررسی رادیوتراپی و ایمپلنت دندان در بیماران مبتلا به سرطان سر و گردن می‌باشد که با توجه به نقش محل کاشت، بررسی خطرات تابش از نظر میزان دوز، زمان تابش و زمان قراردادن ایمپلنت باید بررسی گردد.

رادیو تراپی چیست و چه تاثیری بر روی دندان دارد؟

برای درمان انواع سرطان‌ها می‌توان از روش های درمانی مختلف مثل جراحی، رادیوتراپی و پرتودرمانی استفاده نمود. مبنای رادیوتراپی، قراردادن سلول های بدخیم در معرض پرتوهای یونیزان می‌باشد که می‌تواند منجر به مرگ و از بین رفتن این سلول‌ها گردد.

خشکی دهان و کاهش بزاق از شایع‌ترین عوارض دهانی بیماران در طول مدت رادیوتراپی و بعد از آن می‌باشد. این دسته از بیماران، در معرض خطر پوسیدگی دندان قرار می‌گیرند. بهتر است بیماران پیش از انجام رادیوتراپی چکاپ دندانی را نزد دندانپزشکی که در حوزه‌ی سرطان‌های سر و گردن تجربه دارد، انجام دهند.

 تاثیر رادیوتراپی بر روی ایمپلنت دندان چگونه است؟

اغلب اوقات ایمپلنت‌ها جایگزین برخی دندان‌های حیاتی بیمار می‌شوند به همین دلیل از دست دادن ایمپلنت‌ها بعد از قرارگرفتن در معرض پرتو اشعه ایکس برای بیمار ناراحت‌کننده است. بیمارانی که پرتودرمانی را تجربه کرده و مایل به کاشت ایمپلنت هستند، باید این واقعیت را بپذیرند که امکان شکست ایمپلنت در آن‌ها به طور قابل توجهی بیشتر از دیگران است. اگر رادیوتراپی روی استخوان فک تاثیر بگذارد، ممکن است احتمال شکست ایمپلنت دو یا سه برابر بیشتر شود. میزان شکست ایمپلنت در فک بالا بیشتر بوده و درمان با HBO (درمان با اکسیژن پرفشار) بقای ایمپلنت را بهبود نمی‌بخشد.

آیا راهی برای پیشگیری از افتادن ایمپلنت بعد از رادیوتراپی وجود دارد؟

در بررسی رادیوتراپی و ایمپلنت باید بدانیم از آنجا که بیماری لثه عامل اصلی آسیب‌دیدگی و شکست ایمپلنت‌ها شناخته شده‌است لذا انجام معاینات کامل دندان‌ها پیش از مبادرت به رادیوتراپی به بیماران پیشنهاد می‌شود.

تاثیر اشعه درمانی بر جراحی ایمپلنت چگونه است؟

سابقه درمان با اشعه X مخصوصا وقتی که دوز تابش اشه بیشتر از 45GY باشد ( جهت درمان بدخیمی‌ها) با گذشت زمان، عوارض تابش اشعه x باقی‌مانده خود را نشان می‌دهد و میزان شکست ایمپلنت را افزایش می‌دهد.لازم است بدانید که 14 روز قبل از رادیوتراپی باید کارهای جراحی متوقف شود و بعد از آن اقدام به جراحی و قراردادن ایمپلنت نشود، در هنگام رادیوتراپی جراحی ایمپلنت عدم تجویز دارد.

کمتر از 6 ماه و بیشتر از 28 ماه بعد از رادیوتراپی به طور قطع تجویز جراحی ایمپلنت ممنوع است و بین 6 تا 24 ماه نیز عدم تجویز جراحی دارد مگر در شرایط خاص.

نتیجه گیری:

اگر بیمار در دهان خود ایمپلنت دارد و قرار است رادیوتراپی انجام دهد، بهتر است به خاطر داشته‌باشد که مراقبت‌های دهان و دندان در خلال و بعد از سرطان درمانی بهترین راه پیشگیری از بیماری لثه و از دست دادن ایمپلنت محسوب می‌شود.

پیشنهاد می‌کنیم در همین رابطه مقاله ایمپلنت دندان و شیمی درمانی را نیز مطالعه نمایید.