رادیوگرافی‌ دیجیتال در دندانپزشکی از جدیدترین متدهایی است که با کمترین دوز اشعه ایکس واضح‌ترین تصاویر را به ما می‌دهد. در این روش به‌جای گرفتن عکس رادیوگرافی بر روی فیلم و ظهور آن در یک اتاقک بسته (برای استفاده از تاریک خانه برای ظهور عکس )، اشعه ایکس با یک صفحه الکترونیکی صاف و یا سنسور جایگزین می‌شود.تصاویر بلافاصله وارد کامپیوتر می‌شوند تا بتوان آنها را بر روی صفحه کامپیوتر مشاهده ، ذخیره و چاپ کرد. رادیوگرافی‌های دیجیتال پروسه‌ی زمانی کوتاهتری را برای دندانپزشک فراهم می‌کنند.رادیوگرافی‌های دیجیتال 80 تا 90 درصد میزان دریافت اشعه ایکس را نسبت به روش‌های سنتی رادیوگرافی دندان کاهش می‌دهند.

رادیوگرافی دیجیتال دندان چگونه انجام می‌شود ؟

برای انجام رادیوگرافی دیجیتال دندان از بیمار درخواست می‌شود تا روی یونیت بنشیند ، سپس تکنسین دندانپزشکی سنسور را داخل دهان بیمار قرار می‌دهد و در موازات با دندان و صفحه دستگاه، رادیوگرافی اشعه با حداقل دوز زده می‌شود، فقط چند ثانیه طول می‌کشد و تصویر در یک چشم به هم زدن روی صفحه نمایش کامپیوتر مشاهده شده و آماده برای تفسیر می‌باشد. دندانپزشک با توجه به تصویر دیجیتال از دندان بهتر می‌تواند مشکلات دهان و دندان را تشخیص دهد.

تفاوت رادیوگرافی دیجیتال با رادیوگرافی‌های سنتی دندانپزشکی چیست ؟

در مقایسه رادیوگرافی دیجیتال با روش سنتی رادیوگرافی، مهمترین تفاوت میزان پایین دوز اشعه‌ ایکسی است که مورد نیاز است. رادیوگرافی‌های دیجیتال از دندان نه تنها برای سلامت وحفظ بیمار نسبت به رادیوگرافی های سنتی برتری دارند بلکه تهیه آنها سریعتر و راحت‌تر می‌باشند، که این امر باعث کاهش صرف وقت شما در مطب دندانپزشکی خواهد شد زیرا این رادیوگرافی‌ها به صورت الکترونیکی تصویر را ضبط می‌کنند، بنابراین آن‌ها نیازی به انجام مراحل ظهور فیلم ندارند و از این طریق به حذف مواد شیمیایی و سمی ظهور و ثبوت از محیط کمک می‌کنند.

چرا بهتر است به مرکزی مراجعه کنیم که تجهیزات رادیوگرافی دیجیتال دارد؟

برای درک بهتر این موضوع که چرا باید به مرکزی که تجهیزات رادیوگرافی دیجیتال دارد مراجعه کنیم، شاید لازم باشد مزایای این رادیوگرافی را مرور کنیم.در بهترین حالت، رابطه دندانپزشک و بیمار باید به گونه‌ای متقابل سودمند باشد. یک مطب دندانپزشکی موفق باید خدمات بهتر و به روزتری را به بیمار ارائه دهد. از این دست خدمات می‌توان به مزایای آن نسبت به روش های سنتی اشاره کرد.

مزایای استفاده از این رادیوگرافی :

  • پردازش سریع فیلم رادیوگرافی برای بررسی توسط دندانپزشک
  • نیاز به تابش حداقل دوز اشعه ایکس برای رسیدن به تصویر با کیفیت
  • امکان بهبود کیفیت تصویر به کمک نرم‌افزار با استفاده از روشنایی و کنتراست
  • امکان ذخیره تصاویر در یک پوشه کامپیوتری
  • تولید تصاویری بزرگتر در رادیوگرافی دیجیتال برای مشاهده جزئی و دقیق پوسیدگی های دندان
  •  در خرید اولیه تجهیزات قیمت بالایی دارد، اما در طولانی مدت ارزان‌تر و به صرفه‌تر است
  • امکان ارسال سریع تصاویر به دندانپزشک دیگر برای دریافت مشاوره

چه مواقعی دندانپزشک از دندان بیمار رادیوگرافی می‌گیرد ؟

لازمه هر درمانی تشخیص درست مشکلات مربوطه است. در بسیاری از موارد جهت تشخیص بیماری‌های پریودنتال ، پوسیدگی‌های دندانی، مشکلات نوک ریشه و ضایعات داخل استخوانی نیاز به گرفتن عکس‌های رادیوگرافی دیجیتال داریم.

آیا اشعه این رادیوگرافی دندان به بیمار آسیب می‌رساند ؟

با توجه به پایین بودن دوز اشعه ایکس تولیدشده به وسیله رادیوگرافی‌های داخل دهانی که قابل مقایسه با رادیوگرافی‌های پانورامیک یا CBCT نبوده و دوز آن بسیار ضعیف و تعداد چند عدد عکس گرفته شده تاثیری ندارد.

چرا در بعضی از مطب‌های دندانپزشکی از این رادیوگرافی استفاده نمی‌شود؟

مهمترین دلیل عدم استفاده از این رادیوگرافی در مطب‌های دندانپزشکی، هزینه بالا و کار زیاد برای نصب تجهیزات جدید و آموزش پرسنل آن مطب است. با این حال باتوجه به اینکه همیشه سلامت بیمار در اولویت قرار دارد و میزان خطر اشعه ایکس در رادیوگرافی دیجیتال بسیار ضعیف و در مقایسه با رادیوگرافی‌های معمولی ناچیز است، ما در کلینیک دندانپزشکی دیجیتال دکتر علیرضا رضایی از این روش برای انجام رادیوگرافی دندان استفاده می‌کنیم.

چه دستگاهی برای انجام این کار در کلینیک دندانپزشکی دکتر علیرضا رضایی استفاده می‌شود ؟

در کلینیک دندانپزشکی دکتر علیرضا رضایی از سنسورهای رادیوگرافی دکتر سانی (Suny ) کمپانی آمریکایی و توشیبای ژاپن استفاده می‌شود.