فرض کنید فردی که با شما هم صحبت می‌شود دارای دندان هایی بد رنگ و نامنظم باشد. چه حسی از برقراری ارتباط با او دارید؟ در هنگام صحبت کردن و خندیدن دندان‌ها نقش بسیار مهمی را ایفا می‌کنند. بنابراین با کمی تامل می‌توان به اهمیت زیبایی دندان‌ پی برد.

بلیچینگ،جرمگیری یا لمینت؟

امروزه تمامی بیماران خواستار دندانی زیبا می‌باشند، شرایط اقتصادی نیز یکی از معیارهای قابل توجه برای این افراد می‌باشد. بیماران عزیزی که برای زیبایی دندان به کلینیک دندانپزشکی دکتر علیرضا رضایی مراجعه می‌کنند، در صورتی‌که دندان طبیعی، زیبایی لازم را از لحاظ شکل و رنگ دارا باشد، ولی در اطراف لثه و دندان ها جرم رسوب کرده باشد،می‌توان با جرمگیری دندان این مشکل را برطرف نمود.

با استفاده از جرمگیری و بروساژ می‌توان از مشکلات لثه یا پریودنتال جلوگیری کرد. در روش جرمگیری دندان، احتمال پوسیدگی دندان کمتر می‌شود. بسیاری از افراد با یک‌بار جرم‌گیری و رعایت همیشگی بهداشت دهان و دندان ممکن است تا مدت‌ها نیازی به جرم‌گیری دوباره نداشته باشند، اما بعضی دیگر که به‌ صورت مداوم از مسواک و نخ دندان استفاده نمی‌کنند، زودتر دچار جرم دندانی خواهند شد.

به‌طورکلی هر شش ماه یک‌بار می‌توان دندان‌ها را جرم‌گیری کرد، اما همه افراد باید حداقل سالی یک‌بار این کار را انجام دهند.

بلیچینگ دندان یکی از پر تقاضاترین خدمات زیبایی دندان است که در آن فرآیند روشن کردن رنگ دندان‌های تیره، زرد یا قهوه‌ای انجام پذیر است.عوامل بسیاری وجود دارد که افراد از رنگ دندان خود ناراضی باشند و به دنبال روشی مطمئن و سریع برای دستیابی به دندان‌هایی سفیدتر و براق‌تر باشند.برای سفید کردن دندان‌ها از مواد بلیچینگ (سفید کننده)استفاده می‌گردد.این ماده‌ی بلیچینگ برای تمام افراد خوب نبوده و فقط برای افرادی که دارای مشکلات پریودنتال نباشند قابل استفاده است. در بیمارانی که ظاهر دندان مناسبی دارند، اما رنگ دندان تیره می‌باشد،در صورتیکه امکان تغییر رنگ دندان امکان پذیر باشد به وسیله‌ی بلیچینگ بر طرف می‌شود،اما لازم به ذکر است که در بعضی از لکه ها به وسیله ی بلیچینگ از بین نمی‌رود.
مسئله‌ی بعدی بیمارانی هستند که از شکل ظاهری دندان‌ها و رنگ دندان‌های خود و فاصله‌ی بین دندانی ناراضی هستند،در وجود چنین شرایطی بهترین روش درمانی برای این نوع افراد لمینیت است.

نتیجه گیری: در انتهای این مقاله اگر قصد دارید که رسوب های دندانی راکاهش دهید ما به شما جرمگیری را توصیه می‌کنیم، زیرا جرم به مرور زمان باعث آسیب لثه و فرسایش مینای دندان می‌شود. اگر مایل به تغییر رنگ دندان هایتان هستید بیلیچینگ می‌تواند بهترین روش برای دندان‌هایتان باشد. اگر به زیبایی دندان‌هایتان از لحاظ شکل ظاهری و رنگ دندان‌ها اهمیت می‌دهید ما لمینیت را توصیه می‌کنیم.

 پیشنهاد می کنیم در همین زمینه برای اطلاعات بیشتر، مقاله ( تفاوت بلیچینگ ،جرمگیری و لمینت دندان در چیست ؟ ) را نیز مطالعه نمایید.