سوالات متداول2019-04-29T16:15:51+04:30

سوالات متداول

آیا کسانی که قند خون دارند و یا داروهای ضد انعقاد مصرف می کنند می توانند برای گذاشتن ایمپلنت اقدام کنند؟2019-04-14T13:34:02+04:30

قرار دادن ایمپلنت در افرادی که به خوبی دیابت را کنترل کرده اند یا Hba1c کمتر از 7 دارند هیچ منعی ندارد اما افزایش میزان آن می تواند در پروسه بعد از جراحی برای ایمپلنت بسیار مضر باشد لذا پیشگیری با دارو قبل از جراحی در افراد دیابتیک بسیار لازم می باشد.بهترین دارو برای پیشگیری آنتی بیوتیک های بتالاکتام (از دسته پنی سیلین ها) است که قبل و پس از جراحی تجویزمی شود.تحقیقات نشان داده که از این طریق 5/10 درصد کاهش در شکست ایمپلنت داریم.مصرف داروهای ضد انعقاد خون نیز می تواند سبب خونریزی حین جراحی و پس از آن شود شاید لازم باشد مصرف این داروها قبل از جراحی قطع گردد.

آیا مصرف الکل و سیگار بر ایمپلنت تاثیر می گذارد؟2019-04-14T13:32:45+04:30

مصرف الکل موفقیت ایمپلنت را کاهش می دهد ،سبب ایجاد مشکلاتی در کبد می شود و عدم متابولیسم درست سبب پاسخ سرکوب کننده روی مغز استخوان می شود ،مشکلات خونریزی و در معرض عفونت قرار گرفتن ناحیه وجود دارد، سبب تاخیر در ترمیم بافت نرم ناحیه (باز شدن محل برش جراحی) می شود. سیگار به علت وجود نیکوتین سبب انقباض عروق می شود، زخم دیرتر خوب شده، خونرسانی به ناحیه کم شده و احتمال عفونت اقزایش می یابد ،شکست ایمپلنت در افراد سیگاری بیش از 2 تا 5/2 برابر افراد معمولی است،علاوه بر افزایش احتمال شکست درمان ایمپلنت در بافت ناحیه نیز مشکلاتی خواهیم داشت.

مراقبت های پس از جراحی ایمپلنت چیست؟2019-04-14T13:31:40+04:30

استفاده از آنتی بیوتیک به طور مرتب در چند روز اول، از مصرف داروهای دارای کورتون و کدئین پس از جراحی خودداری شود ،در چند روز اول از مصرف دهانشویه های حاوی الکل خودداری شود همچنین حداقل 24 ساعت بعد از جراهی از دهانشویه های حاوی آنتی باکتریال استفاده شود،پس از جراحی از غذاهای سرد و نرم استفاده شود،طی دو ماه بعد از جراحی از مصرف هرگونه غذاهای سفت که بر روی ایمپلنت و قطعات مربوطه که از لثه خارج شده است نیرو وارد می کند خودداری شود،مشروبات الکلی به هیچ وجه نباید مصرف شود و از مصرف سیگار تا 8 هفته خودداری شود.

مراقبت های روز قبل از جراحی ایمپلنت چیست؟2019-04-14T13:30:37+04:30

استفادده از دهانشویه کلرهگزیدین از 3 روز قبل از جراحی ،دارو های تسکین دهنده درد یک ساعت قبل از جراحی می تواند در کنترل درد پس از جراحی موثر باشد، اگر فشار خون دارید داروهای فشار خون طبق روال استفاده شود، در بعضی از عفونت های موجود در فک توصیه می شود بیمار سه روز قبل از جراحی از آنتی بیوتیک استفاده کند،به افراد سیگاری توصیه می شود دو هفته قبل از جراحی از کشیدن سیگار خودداری کنند.

میزان اشتباه در روش معمولی قرار دادن ایمپلنت نسبت به روش دیجیتال چقدر می تواند باشد؟2019-04-14T13:25:40+04:30

درخوشبینانه ترین حالت یک جراح تا 35 درصد احتمال خطا دارد اما به کمک روش دیجیتال ، ما میتوانیم درصد خطای خود را به کمتر از 1 درصد برسانیم.اسکنرهای داخل دهانی ،  Inlab ، پرینترهای سه بعدی و میلینگ ماشین هاسخت افزارهایی هستند که در کنار نرم افزارهای پیشرفته به ما این امکان را می دهند که با بالـاتریـن  دقـــــت و کیفیت ، پروسه قرار دادن ایمپلنت را انجـام  دهیم.

آیا روشی وجود دارد که بدون شکاف دادن لثه بتوان ایمپلنت گذاشت؟2019-04-14T13:24:17+04:30

بله در روش دیجیتال تمام  پروسه ها (وضعیت استخوان ، عروق خونی ، اعصاب ، سینوس های  فکین ، تراکم استخوان و تناسب درست ایمپلنت انتخاب شده ) قبل از حضور بیمار برای قراردادن ایمپلنت مشخص می گردد و ما در زمان قرار دادن ایمپلنت نیازی به جراحی ناحیه و دیدن استخوان نداریم و به کمک راهنمای جراحی (سرجیکال گاید) ایمپلنت را فقط با پانچ در ناحیه مورد نظر قرار می دهیم.

قرار دادن ایمپلنت به روش دیجیتال چه فرقی با روش معمولی که در همه جا انجام می شود دارد؟2019-04-14T13:16:35+04:30

در درمان ایمپلنت در حالت عادی همان گونه که در کشور متداول است پس از معاینه و عکس های رادیوگرافی ،جراح با شکاف لثه ها و کنار زدن کامل آن (جراحی با فلپ) اقدام به گذاشتن ایمپلنت و سپس بخیه محل می کنند و پس از چند ماه اقدام به قرار دادن آباتمنت (قطعه دوم روی سطح ایمپلنت) و قالبگیری می نمایند. که در این روش احتمال ایجاد مشکلات پروتزی در کار نهایی ،خونریزی،درد و تورم و صدمه به لثه وجود دارد. اما در روش دیجیتال در ابتدا پروتز آینده بیمار در نظر گرفته  و  بعد از آن ایمپلنت لازم پیش بینی می شود. جهت قرار دادن ایمپلنت  وضعیت استخوان به خوبی بررسی می گردد ، عروق خونی ، اعصاب و هم چنین سینوس های  فکین در طرح درمان به خوبی در نظر گرفته می شود و علاوه بر آن تراکم استخوان و تناسب درست ایمپلنت انتخاب شده برای آن ناحیه از نظر قطر و ارتفاع بسیار مهم می باشد. لذا در مدرن ترین روش های قرار دادن ایمپلنت برای استخوان هایی که اشکالی از نظر نیاز به پیوند ندارند،پروسه جراحی و قرار دادن ایمپلنت بسیار ساده شده و نیاز به شکاف دادن لثه ها  و آسیب دندانی (تروما) زیاد به ناحیه نمی باشد و فقط به کمک راهنمای جراحی (سرجیکال گاید)  نقطه مورد نظر پانچ و ایمپلنت قرار داده می شود  سپس قطعات بعدی مثل آباتمنت ها برای هر ناحیه متناسب با سایز دندان ساخته که به آنها                                                            

گفته می شود و همچنین ظاهر لثه در ناحیه خروج آباتمنت کاملا طبیعی بوده  چون از متریال های پیشرفته موجود مثل زیرکونیا ساخته می شود.

آیا ممکن است لمینیت از سر جاش کنده شود؟2019-04-14T13:14:41+04:30

بله ،لمینیت ها نیز مانند روکش ها دندانی احتمال باز شدن چسب وجود دارد لذا در صورت باز شدن چسب لمینیت ها که معمولا به ندرت ممکن است در دو هفته اول اتفاق بیفتد  بیمار می بایست جهت چسباندن لمینیت خود همراه با پروتز مربوطه به مطب مراجعه نماید.

احتمال شکستگی لمینیت ها در کامپوزیت بیشتر است یا سرامیک ها؟2019-04-14T13:13:27+04:30

احتمال شکست لمینیت های تمام سرامیک بسیار کمتر از از لمینیت های کامپوزیتی است با این وجود خوردن خوراکی های سفت توصیه نمی شود چرا که باعث شکستگی لمینیت ها می گردد.باید این را به خاطر داشته باشید که دندانهای طبیعی نیز با خوردن مواد غذایی سفت در معرض شکستگی قرار می گیرند لذا رعایت کردن این موضوع به خود بیمار بر می گردد.

فرق لمینیت های سرامیکی با کامپوزیتی چیست؟2019-04-14T13:12:32+04:30

لمینیت های کامپوزیتی می تواند دچار لب پر شدن (پریدگی) و تغییر رنگ به مرور زمان شود.همچنین کامپوزیت به علت ساختاری که دارد می تواند به مرور رنگ بگیرد و زیبایی خود را از دست بدهد و بین پر کردگی و نسج دندان فاصله ایجاد شود.اما سرامیک دارای دوام بیشتر و زیبایی بالاتری است و احتمال پریدگی لبه ها بسیار کمتر از کامپوزیت است و هیچگاه مانند کامپوزیت رنگ در سرامیک وارد نمی شود و به مرور زمان تغییر رنگ در سرامیک دیده نمی شود.