امروزه دلایل زیادی برای استفاده از فتوگرافی دندانپزشکی وجود دارد ، هدف اولیه فتوگرافی دندانپزشکی دیجیتال ضبط دقیق علائم بالینی دهان است . از عکاسی دیجیتال استفاده‌‌های زیادی می‌شود که شامل نشر، آموزش، ارتباط با بیماران، اعضای تیم دندانپزشکی و در نهایت بازاریابی است که هر کدام از این موارد باعث افزایش پیشرفت وضعیت دندانپزشکی دیجیتال می شود . عکاسی دندانپزشکی دیجیتال کمک می‌کند تا مفاهیم دندانپزشکی را درک کنیم و روند طرح درمان به صورت مستندات ذخیره شوند. عکاسی دندان برای کمک به بررسی وضعیت اولیه بیمار انجام می‌شود .بنابراین عکاسی دندانپزشکی باید مثل سایر آزمایش‌ها و تحقیقات در نظر گرفته‌شود .

اهمیت فتوگرافی در دندانپزشکی دیجیتال (علم مدرن)

استفاده از فتوگرافی دیجیتال در علم مدرن دندانپزشکی ، امروزه بسیار حائز اهمیت می‌‌‌‌‌باشد .چنانکه در پروسه های فتوگرافی Digital Dentistryضمن تلفیق با اسکن های سه بعدی داخل دهانی و CBCT در نرم افزارهای جدیدی از جمله نرم افزار DDS یا DSD که برای طراحی طرح لبخند و تعیین شاخص‌های زیبایی است ، استفاده می‌شود .در این فرآیند فتوگرافی‌های دیجیتال نقش بسزایی دارند . زیرا با پیشرفت روز افزون فتوگرافی‌های دیجیتال حتی به کمک نرم‌افزارهای گوشی همراه تصاویر گرفته شده را می‌توان تبدیل به تصاویر سه بعدی کرد. لذا با استفاده از 3D فتوگرافی دیجیتال و اسکن داخل دهانی با اسکنرهای مدرنِ امروزه و CBCT بیمار، دستیابی به بافت نرم ، بافت سخت مانند دندان‌ها ، و استخوان و همچنین لثه‌ها به خوبی امکان‌پذیر است.

فتوگرافی ایمپلنت دیجیتال (عکاسی ایمپلنت )

فتوگرافی دندانپزشکی دیجیتال برای ایمپلنت دیجیتال هم انجام خواهد‌ شد. در جراحی ایمپلنت، فتوگرافی‌های لازم گرفته‌شده و مستند خواهند شد تا روند درمان آن فرد کامل شود ، و هر طرح‌ درمان مخصوص یک بیمار است و اگر بیمار بخواهد می‌تواند آن را به صورت کامل مشاهده کند .

فتوگرافی ارتودنسی (عکاسی ارتودنسی )

برای انجام ارتودنسی معمولا فتوگرافی دندانپزشکی دیجیتال انجام خواهد شد. فتوگرافی‌هایی از زاویه‌های مختلف بیمار قبل از انجام ارتودنسی انجام می‌شود ، که این زوایه‌ها مانند چهره، طرح لبخند ، و دندان‌های بیمار گرفته خواهد شد .این عکس‌ها به صورت مستند ذخیره می‌شوند . همچنین این عکس‌ها می‌تواند به پزشک کمک کند تا برای بیمار بهترین طرح درمان ، مناسب با پارامترهای صورت طراحی شود.این عکس‌ها نشانگر این موضوع خواهند بود که شما چقدر در طول درمان پیشرفت کاری خواهید داشت.

کاربرد های کلینیکی فتوگرافی :

ثبت یافته های کلینیکی قبل درمان در فتوگرافی دندانپزشکی دیجیتال یک استاندارد مراقبتی در دندانپزشکی مدرن و به‌ویژه در درمان‌های زیبایی محسوب می شود .

این کاربردها عبارتند از :

  • کمک در تشخیص و طرح درمان
  • ترغیب بیمار در جهت انجام درمان
  • کاربرد قانونی : در موارد لزوم پزشکی قانونی
  • کاربرد های آموزشی
  • ارتباط با لابراتوار

اصول کاربردی فتوگرافی دندانپزشکی دیجیتال

برای فتوگرافی دندانپزشکی دیجیتال به دو دسته عکس نیاز داریم :

عکسهای ماکرو : از دندان‌ها ، قوس فک حالت اکلوژن و هر نمایی که دندان‌ها را از حالت نزدیک ثبت کند.

عکسهای پرتره : که عموما حالت لبخند بیمار از زوایای مختلف یا موقعیت رست لبها را ثبت خواهد کرد.

 

در کلینیک دندانپزشکی دیجیتال دکتر علیرضا رضایی از فتوگرافی جهت ثبت مستندات بیماران و تسریع در روند تشخیص و طرح درمان استفاده می‌شود.