امروزه داشتن لبخندی زیبا آرزوی هر شخصی است و یکی از راه‌های داشتن لبخندی زیبا و جذاب لمینیت دندان می‌باشد.لمینت‌های دندانی پوشش‌هایی لایه لایه و معمولا از جنس سرامیکی هستند که روی دندان‌های قدامی تا پره مولرها معمولا قابل اجرا می‌باشد این لمینیت‌ها از جنس کامپوزیت هم ساخته می‌شوند که با توجه به مشکلات باند کردن کامپوزیت لابراتواری و کمتر ایده آل بودن آن ، صحبت ما به لمینیت‌های پرسلن و سرامیک خلاصه خواهد شد.

موارد استفاده از لمینیت دندان چیست و چه مشکلاتی را حل می کند؟

لمینیت دندان در موارد زیر مورد استفاده قرار می‌گیرد:

 • دندان‌هایی که لکه های (Hypo calcification ) بر روی آن‌ها وجود دارد .
 • تغییر رنگ دندان
 • دندانهایی که لب پر (chip) شده اند و یا به هر علتی شکسته اند .
 • فرم دهی دندان و مرتب کردن دندان ها خصوصا دندان‌های جلویی
 • ترمیم ساختار و ظاهر دندان و اصلاح لبخند
 • اصلاح فاصله میان دندان ها
 • رفع مشکل کوتاه بودن دندان ها
 • رفع مشکل دندان‌های کج
 • استفاده در کنار ارتودنسی برای رفع مشکل نامرتبی دندان‌ها

لمینیت دندان دارای چه مزایایی است؟

بهترین و بزرگترین مزیت لمینیت دندان زیبایی و چشمگیر بودن ظاهر دندان و یکدست و درخشان کردن آن‌ها و زیبایی لبخند فرد است که در نتیجه منجر به افزایش اعتماد به نفس خواهد شد.
لمینیت دندان دارای مزیت های زیر می‌باشد:

 •  دارای مقاومت بالا است
 • حداقل نیاز به بی حسی
 • درمان در کوتاه ترین زمان ممکن
 • زیبایی طبیعی و چشمگیر آن (natural appearance)

انواع لمینیت دندان کدامند؟

لمیینت‌های دندان (ونیرها) دو نوع اند : لمینیت سرامیکی دندان و لمینیت کامپوزیتی دندان.

لمینیت سرامیکی دندان :

این لمینیت دندان سرامیکی که به آن ( پرسلن ونیر) نیز گفته می‌شود، شامل یک پوسته نازک سرامیکی (چینی) به قطر 5-6 میلیمتر است که دو برابر ضخامت یک پوسته تخم مرغ است و به کمک انواع باندهای رزینی ، همان چیزی که باعث چسباندن مواد کامپوزیتی به دندان می‌شود، روی دندان چسبانده می‌شود. دارای ظاهری زیباتر بوده، ثبات رنگ بیشتری داشته و نسبت به لمینیت های کامپوزیتی مقاومترند. این ونیرها پس از قالب‌گیری در لابراتوار ساخته می‌شوند. هزینه‌ی لمینیت دندان با این روش در مقایسه با روش دیگر بیشتر است.

لمینیت سرامیکی انواع گوناگونی دارد:

لمینیت دندان ار جنس سرامیک به دو صورت ساخته می‌شود. در مطب یا کلینیک‌هایی که از سیستم CAD/CAM استفاده نمی‌شود. ابتدا تراش دندان انجام می‌شود که این متد روال قدیمی بوده و عمق تراش معمولا زیاد بوده و بعد از تراش قالبگیری از بیمار انجام می‌شود که در لابراتوار بر اساس پودرگذاری سرامیک ساخته می‌شود که دقت آن نمی‌تواند بر اساس متدهای جدید باشد ، لذا در این روش علاوه بر کیفیت پایین متریالهای موجود و عمق تراش زیاد دندان و زمان طولانی تا 2 هفته از زمان تراش تا تحویل لمینیت می‌تواند بسیار برای دندان خطر داشته باشد که اکثر موارد دندان‌ها نیاز به اندو پیدا می‌کنند.

اما در روش دیجیتال (CAD/CAM) که در کلینیک دندانپزشکی دیجیتال دکتر علیرضا رضایی انجام می‌شود :

جنس سرامیکهای استفاده شده در روش دیجیتال مربوط به شرکت ویتای آلمان یا اویکولار سوئیس می‌باشد ، که جزء برترین متریالهای دنیا می‌باشد و تمام پروسه درمان مانند تراش حداقلی دندان ، اسکن و طراحی در یک جلسه و در کمترین زمان انجام شده و تحویل داده می‌شود.

سطح لمینیت‌های سرامیکی این سیستم معمولا توصیه می شود که گلیز (به صورت شیمیایی و کوره) انجام نشود و بهتر است به صورت پالیش باشد، چون پالیش همیشه با لثه سازگارتر است و حالت طبیعی دارد .

لازم به ذکر است که سرامیک از نظر انجمن زیبایی آمریکا دارای دوام بیشتر و زیبایی بالاتر است . چنانکه قابل مقایسه با کامپوزیت نیست و احتمال چیپینگ یا پریدگی لبه‌ها بسیار کمتر از کامپوزیت است و هیچگاه رنگ در متن سرامیک مانند کامپوزیت وارد نمی‌شود و اگر رنگ یا stainدرسطح آن ایجاد گردد با یک Polish بر طرف می گردد و رنگ خود سرامیک مانند دندان طبیعی می باشد(Natural appearance).

لمینیت کامپوزیتی دندان :

لمینیت‌های کامپوزیتی طبق نظر انجمن زیبایی آمریکا در واقع به عنوان یک لمینیت یا ونیر موقت ذکر می‌شوند. آنچه که اولویت انجام هر نوع درمان زیبایی دندانپزشکی است، داشتن یک بهداشت دهانی ایده آل است بنابراین هر نوع جرم ، پلاک و یا بیماری پریودنتال باید قبلا برطرف شود.

بعضا برای نمایش دادن فرم نهایی لبخند بیمار یک مدل موقت کامپوزیتی روی دندان‌های بیمار فرم داده می‌شود و در صورت راضی بودن او درمان انجام می‌پذیرد.

مراحل انجام لمینیت در کلینیک دندانپزشکی دیجیتال دکتر علیرضا رضایی:

در این مطب ابتدا اسکن اولیه از دندان‌ها انجام شده و میکاپ اولیه در نرم افزار Smile Design طراحی اولیه بر روی چهره‌ی بیمار انجام می‌شود، میزان تراش و تفاوت آن در دندان‌های متفاوت مشخص شده و دندان‌هایی که کجی یا بیرون‌زدگی داشته و یا از نظر سایز نیاز به تغییر داشته باشند به خوبی مشخص شده و به اطلاع بیمار می‌رسد.

مراحل انجام لمینیت دندان

مراحل انجام لمینیت دندان

بعد از این مرحله عمل تراش در حداقل میزان روی دندان انجام شده و به کمک اسکنرهای دقیق سیرونا اسکن انجام شده و اسکن سه بعدی فک شما مجدد جهت طراحی نهایی گرفته می‌شود و به سرعت طراحی نهایی انجام شده و بیمار می‌تواند تغییرات را به خوبی ببیند و در مورد سایز و جایگاه دندان‌ها نسبت به هم ، نظر خود را نیز بگوید زیرا در این مرحله مدل دندان‌ها را می‌توان تغییر داد.

پس از اتمام طراحی ، میلینگ ماشین های بسیار پیشرفته DENTSPLY Sirona ساخت آلمان و آمریکا شروع به آماده کردن آنها می‌نمایند. در این مطب چهار میلینگ ماشین آماده جهت ساخت می‌باشند که میلینگ ماشین ساخت لمینت دارای ویژگی خاصی است.

این میلینگ ماشین دقت بسیار بالا داشته و تا mm 0.2 را می‌تواند در روی سرامیک تراش دهد. این دقت بالا و سرعت بالا (سریعترین میلینگ ماشین دنیا )سبب می شود ما قادر باشیم به کمک هر میلینگ ماشین در 8 دقیقه یک لمینیت سرامیک را تولید کنیم و طی کوتاه ترین زمان حتی 20 لمینیت را در یک جلسه تحویل بیمار بدهیم .

دقت در این روش بسیار بالا بوده و توان طراحی کامپیوتری ،کاهش خطاها و جنس متریال و اصالت آنها سبب می‌شود بهترین لمینت‌ها را به بیماران تقدیم کنیم .

کدام نوع لمینیت دندان بهتر است ؟

پاسخ این سوال لمیینت دندان از جنس سرامیکی است چرا که مزایای فراوانی نسبت به لمینیت‌های کامپوزیتی دارد. زیبایی، استحکام ، عدم تراش بی مورد دندان ، دوام طولانی ، از دست نرفتن جلای سطحی در طول زمان ، تحمل لثه‌ای مناسب، عدم نیاز به بی حسی، روش ساده‌تر ، کاهش زمان کلینیکی ، مقاومت به حلال‌ها و راحتی بیمار از مزایای دیگر آن می‌باشد.

همانطور که گفته شد لمینیت‌های کامپوزیتی موقتی هستند و نسبت به لمینیت‌های سرامیکی ماندگاری کمتری دارند، همچنین به مرور زمان دچار تغییر رنگ خواهند شد.

آیا می‌توان تنها برای یک یا دو دندان لمینیت انجام داد ؟

بله این امکان وجود دارد ولی با توجه به طرح لبخند بیمار تعداد چهار ،هشت ،ده مورد قبول می باشد .

دوام لمینیت دندان چقدر است؟

ماندگاری انواع لمینت‌ها بسته به مراقبت بیمار دارد اما اگر از سوی بیمار مراقبت‌های لازم صورت گیرد لمینت‌ها دوام طولانی خواهند داشت.

آیا امکان انتخاب درجه سفیدی دندان برای فرد هست؟

بله. امکان انتخاب از Ultra white(خیلی سفید) تا چندین درجه سفیدی، هم برای لمینت کامپوزیتی و هم برای لمینت سرامیکی وجود دارد.

درجه سفیدی دندان

درجه سفیدی دندان

آیا برای انجام لمینیت به تراشیدن دندان نیاز است ؟

چه لمینیت سرامیکی چه کامپوزیتی هر دو نیاز به تراش دارند یعنی یک تراش مختصر باید در سطح مینا داده شود.اگر تراش داده داده نشود باعث ایجاد پوسیدگی در آن ناحیه خواهد شد و هم باعث بیماری‌های لثه ای خواهد شد.

بسیاری از بیماران نگران تراش دندان های خود می‌باشند. باید گفت امروزه با به کارگیری Nano Techniqueو نوع سمان یا چسب‌های ارتقا یافته برای لمینت و نیز به کارگیری نرم افزار طراحی لبخند، می‌توانید قبل از شروع درمان خود، از نوع درمان و میزان تراش دندان های خود آگاهی یابید.

اگر لمینیت شما سرامیکی باشد، تراش در لمینیت‌های دندانی اصولی دارد از این قبیل : تراش باید در مینا خاتمه یابد ، قسمت اعظم سطح پشتیبان لمینیت باید از مینا تشکیل شود.

چه افرادی نمی‌ توانند از لمینیت استفاده کنند ؟

یکی از شرایط مهم لمینیت موفق، نبودن عادت‌های دهانی همچون دندان قروچه بیمار است که باعث شکستگی‌های لمینیت شده و به مرور زمان به آن آسیب وارد کند همچنین کسانی که پوسیدگی‌های وسیع روی دندان‌هایشان دارند، بعد از برطرف شدن پوسیدگی ، دندان روکشی از جنس سرامیک می‌شود.

برای کسانی که سایش مینای دندان شدیدی دارند و بافت مینای دندان آنها کافی نیست نیز معمولا به جای لمینیت دندان مجبور به استفاده از انواع روکش دندان هستیم (روکش زیرکونیا)

مراقبت های بعد از لمینیت دندان

به طور کل مراقبت‌های لازم پس از لمینیت دندان شامل موارد زیر می‌شوند:

 • پس از انجام لمینیت سرامیکی دندان، امکان حساسیت موقت به نوشیدنی های گرم و سرد وجود دارد. پس نگران نباشید چرا که این حساسیت در مدت کوتاهی رفع می شود.
  حداقل دو بار در روز به صورت منظم مسواک بزنید.
 • کشیدن نخ دندان را در برنامه روزانه مراقبت از دهان و دندان های خود قرار دهید.
 • توصیه می کنیم از مصرف مواد خوراکی رنگ دار، پرهیز کنید. چرا که بمرور زمان موجب تغییر رنگ روکش های سرامیکی دندان های شما خواهند شد. از جمله ی این این خوراکی ها می توان به قهوه، چای، نوشابه و مواد خوراکی دیگری که حاوی رنگدانه های زیادی هستند اشاره کرد. این مواد خوراکی نه تنها بر روی لمینیت های دندان شما، بلکه بر روی رنگ مینای طبیعی دندان اثر گذار هستند.
 • از خوردن غذاهای سخت و میوه های سفت خودداری کنید. توجه داشته باشید هرگز از دندان برای شکستن آجیل استفاده نکنید زیرا این کار به قطع باعث شکستگی دندان و روکش دندان شما می شود.
 •  به دلیل اینکه امکان ترمیم مجدد لمینیت سرامیکی وجود ندارد، به مراقبت های بیشتری نسبت به روکش های دندانی دیگر نیاز است. چرا که در صورت شستگی و آسیب به لمینیت دندان، باید تعویض کامل روکش صورت گیرد.
 •  برای استفاده از دهانشویه حتما از دندانپزشک معالج خود مشورت بگیرید که دهانشویه مخصوصی را به شما پیشنهاد کند.
 •  مصرف دخانیات اعم از سیگار و قلیان را بطور کل کنار بگذارید چرا که به مرور زمان موجب تغییر رنگ لمینیت دندان می شود.
 •  پس از لمینیت کردن دندان دیگر نیازی به جرم گیری دندان نیست. اما در صورت لزوم با دندانپزشک خود در این خصوص مشورت کنید.
 • مراجعه به دندانپزشک و چکاپ های دوره‌ای را هر 6 ماه یکبار داشته باشید تا از بیماری های احتمالی پریودنتال پیشگیری شود.
 •  یکی از عادات اشتباهی که موجب آسیب به لمینیت دندان می شود، دندان قروچه در خواب یا بیداری است. برای درمان این مشکل مقاله مربوط به دندان قروچه را مطالعه فرمایید.
 •  لمینیت های سرامیکی بیشتر از ناحیه لبه ی دندان دچار ضعف هستند و احتمال شکستگی و لب پریدگی وجود دارد. دقت داشته باشید هرگز از دندان خود برای باز کردن اشیاء سخت استفاده نکنید.
 •  پس از انجام لمینیت دندان در صورت نداشتن رضایت کامل از شکل و اندازه و برجستگی دندان های خود، می توانید با دندانپزشک معالج مشورت کنید تا تغییرات لازم را اعمال کند.
 •  برای رضایت کامل از لمینیت دندان خود بهتر است با رعایت فاصله ی مناسب دندان هایتان را بررسی کنید .
 •  اگر پس از اتمام لمینیت دندان، احساس تیزی و بلندی دندان داشتید نگران نباشید چرا که پس از مدتی با خوردن غذا و مسواک زدن این نواقص برطرف خواهد شد.
 •  در صورتی که بعد از اینکه جلسات لمینیت شما به پایان برسد شاید احساس تیزی یا بلندی در دندان های خود داشته باشید جای هیچ گونه نگرانی نیست بعد از مدتی با غذاخوردن و یا مسواک زدن این مشکل برطرف می شود.
 •  بهتر است از خمیر دندان مناسبی که دندانپزشک معالج شما توصیه می‌کند استفاده کنید.

آیا امکان دارد نصب لمینیت های سرامیکی به دندان ها آسیب برسانند؟

در حقیقت لمینیت‌های سرامیکی با این هدف ساخته شده‌اند که با قرار گرفتن روی دندان‎های طبیعی شما ظاهر آن ها را زیباتر نشان دهند. پس از این که لمینیت‌های سرامیکی در لابراتوار ساخته شدند، دندانپزشک آنها را روی دندان‌های شما قرار می‌دهد تا ونیرهای پرسلن با مینای دندان طبیعی، پیوندی برقرار ‌کنند که بسیار مستحکم و با دوام است و حتی می‌توان گفت که وجود این لمینت‌های سرامیکی روی دندان‌های طبیعی موجب مقاومتر شدن آنها در برابر ضربه و تغییر رنگ می‌شود.