در این مطلب از سایت کلینیک دندانپزشکی دکتر علیرضا رضایی به مراقبت های بعد از ارتودنسی دندان می پردازیم.  بعد از بستن دستگاه ارتودنسی داشتن درد فرآیندی طبیعی و عادی بوده زیرا دندان‌های شما در حال جابجایی و حرکت هستند و این درد به همین دلیل ایجاد می‌شود ولی می‌توان تا حدودی این درد را با استفاده از جویدن آدامس برطرف کرد، زیرا جویدن آدامس باعث خونرسانی بیشتر به ریشه و بافت‌های دربرگیرنده دندان می‌شود، پس بهتر است بلافاصله بعد از بستن دستگاه به مدت 8 ساعت آدامس بجوید.

از موارد دیگر که باعث تسکین درد می‌گردد استفاده از مسکن بوده اما به شرط اینکه زیاد مصرف نکنید و طبق دستور دندانپزشک که به شما اعلام شده حق استفاده از مسکن را دارید.

براکت‌های ارتودنسی مهمترین و در واقع اصلی‌ترین عامل در عمل ارتودنسی است پس رعایت بهداشت و روش درست مسواک زدن اطراف براکت‌ها و عدم تجمع پلاک دندانی اطراف آن‌ها و لثه‌ها عامل مهمی برای سلامت لثه‌ و دندان‌های شماست، به همین دلیل در طول پروسه‌ی ارتودنسی و از مراقبت های بعد از ارتودنسی دندان رعایت بهداشت و رسیدگی به دندان‌ها و لثه بسیار مهم می‌باشد.

براکت‌های ارتودنسی توسط ماده‌ای به نام کامپوزیت به سطح دندان‌های شما وصل می‌گردند پس این احتمال وجود دارد که براکت‌ها از سطح دندان Debond(جدا) شده که اصلا جای نگرانی نیست، ولی این نکته را در نظر بگیرید که در صورت Debond(جدا) شدن براکت‌ها در اولین فرصت به دندانپزشک مراجعه کرده تا براکت‌ها به روی سطح دندان چسبانده شوند.

بعد از انجام ارتودنسی از گاززدن سیب،هویج و… با دندان‌های جلویی خود خودداری نمایید و تا می‌توانید مواد غذایی را بهتر است قطعه قطعه کرده و مصرف نمایید، زیرا Force (نیرو) واردشده از طرف موادغذایی باعث Debond(جدا)شدن کامپوزیت زیر براکتهای شما می‌گردد.

بعد از بستن دستگاه بنا به کیس موردنظر ممکن است براکت دندانی باعث آزار و اذیت لب یا گونه‌های شما گردد که این امر با گذشت زمان برطرف می‌گردد ولی اگر در ابتدا این عامل باعث ناراحتی می‌شود می‌توانید از یک تکه موم مخصوص ارتودنسی یا آدامس استفاده کرد و آن را به سطح براکت‌های خود بچسبانید.

عامل دیگری که باعث ناراحتی شما در ارتودنسی می‌گردد بلند بودن سیم‌ها در دو طرف یا یک طرف فک شماست. این را بدانید که با مرور زمان به دلیل حرکت‌های ارتودنسی و حرکت دندان‌های شما سیم ارتودنسی دچار حرکت شده و این پیام خوبی است، زیرا دندان‌های شما جابجا می‌گردد. پس اگر سیم‌های شما بلند بودند برای برطرف کردن بلندی آن به دندانپزشک مراجعه نمایید.

استفاده از نخ دندان Inter Proximal Brush ( مسواک بین دندانی ) در طول انجام پروسه ارتودنسی روش خوبی برای سلامت لثه و دندان‌های شماست.

همانطور که اشاره شد براکت‌ها توسط کامپوزیت به دندانهای شما Bond (وصل) می‌گردند و کامپوزیت رنگ مواد غذایی را به خود می‌گیرد، بنابراین توصیه می‌شود بلافاصله بعد از خوردن هرگونه موادغذایی یا نوشیدنی‌های رنگدانه دار مانند قهوه ، چای و… دهان خود را با آب فراوان شستشو دهید.

این عمل شستشو همچنین باعث می‌گردد که Particles (ذرات) مواد غذایی هم از بین دندان‌های شما و لثه خارج گردد و به سلامت لثه و دندان‌های شما کمک می‌نماید.