چگونه درد درمان ارتودنسی را برطرف کنیم؟

استفاده از آدامس

بعد از بستن دستگاه ارتودنسی، داشتن درد فرآیندی طبیعی و عادی است، زیرا دندان‌های شما در حال جابه‌جایی و حرکت هستند و این درد به همین علت ایجاد می‌گردد، ولی می‌توان تا حدودی این درد را با استفاده از جویدن آدامس برطرف نمود، زیرا جویدن آدامس باعث خون‌رسانی بیشتر به ریشه و بافت‌های دربرگیرنده دندان شده، پس بهتر است بلافاصله بعد از بستن دستگاه به مدت ۸ ساعت آدامس بجوید.

استفاده از مُسکن

از موارد دیگر که باعث تسکین درد می‌گردد استفاده از مسکن بوده اما به یک شرط، شما نباید مسکن را زیاد مصرف نمایید و تنها طبق دستور دندانپزشک که به شما اعلام می‌شود حق استفاده از مسکن را دارید.

چگونه از براکت‌ها مراقبت کنیم؟

بهداشت دهان

براکت‌های ارتودنسی مهم‌ترین و در واقع اصلی‌ترین عامل در عمل ارتودنسی بوده، پس رعایت بهداشت و روش درست مسواک زدن اطراف براکت‌ها و عدم تجمع پلاک دندانی اطراف آن‌ها و لثه‌ها× عامل مهمی برای سلامت لثه و دندان‌های شماست، به همین دلیل در طول پروسه‌ی ارتودنسی، رعایت بهداشت و رسیدگی به دندان‌ها و لثه بسیار مهم می‌باشد.

استفاده از نخ دندان و مسواک بین دندانی (Interproximal Brush) در طول انجام پروسه ارتودنسی، روش‌های خوبی برای حفظ سلامت لثه و دندان‌های شما هستند.

جدا شدن براکت‌ها

براکت‌های ارتودنسی توسط ماده‌ای به نام کامپوزیت به سطح دندان‌های شما وصل (Bond) می‌گردند، پس این احتمال وجود دارد که براکت‌ها از سطح دندان جدا (Debond) شده که اصلا جای نگرانی نیست، ولی این را توجه داشته باشید که در صورت جدا (Debond) شدن براکت‌ها، در اولین فرصت به ما مراجعه کرده تا براکت‌ها را به روی سطح دندان شما بچسبانیم.

آزار و اذیت لب و گونه‌ها

بعد از بستن دستگاه بنا به کیس موردنظر، ممکن است براکت دندانی باعث آزار و اذیت لب یا گونه‌های شما گردد که این امر با گذشت زمان برطرف می‌گردد ولی اگر در ابتدا این عامل باعث ناراحتی شما می‌شود، می‌توانید از یک تکه موم مخصوص ارتودنسی یا آدامس استفاده کرده و آن را به سطح براکت‌های خود بچسبانید.

بلند شدن سیم‌ها

عامل دیگری که باعث ناراحتی شما در ارتودنسی می‌گردد، بلند بودن سیم‌ها در دو طرف یا یک طرف فک شماست. این را بدانید که به مرور زمان به دلیل حرکت‌های ارتودنسی و حرکت دندان‌های شما سیم ارتو دچار حرکت شده و این پیام خوبی است، زیرا دندان‌های شما جابه‌جا می‌گردد، پس اگر سیم‌های شما بلند بودند برای برطرف کردن بلندی آن‌ها به ما مراجعه نمایید.

نکات مربوط به کامپوزیت چه هستند؟

مواد غذایی رنگ‌دانه‌دار

براکت‌ها توسط کامپوزیت به دندان‌های شما وصل (Bond) می‌گردند و کامپوزیت‌ها، رنگ مواد غذایی را به خود می‌گیرند. بنابراین توصیه می‌شود بلافاصله بعد از خوردن هرگونه مواد غذایی یا نوشیدنی‌های رنگدانه‌دار مانند قهوه، چای و… دهان خود را با آب فراوان شستشو دهید. این عمل شستشو همچنین باعث می‌گردد که ذرات (Particles) مواد غذایی هم از بین دندان‌های شما و لثه خارج گردد و به سلامت لثه و دندان‌های شما کمک می‌نماید.

مصرف مواد غذایی

بعد از انجام ارتودنسی از گاز زدن سیب، هویج و… با دندان‌های جلویی خود خودداری نمایید و تا می‌توانید مواد غذایی را بهتر است قطعه قطعه کرده و مصرف نمایید، زیرا نیرو (Force) وارد شده از طرف مواد غذایی باعث جدا (Debond) شدن کامپوزیت زیر براکت‌های شما می‌گردد.