لمینیت سرامیکی چیست و چه مزایایی دارد؟

لمینیت سرامیکی چیست؟

لمینیت سرامیکی دندان پوسته نازکی از جنس سرامیک بوده که بر اساس فرم دندان هر شخصی طراحی می‌گردد و این پوسته‌ها در روی سطح دندان‌های شما قرار می‌گیرند و رنگ، شکل، اندازه و طول دندان‌های شما را تغییر می‌دهند و در نتیجه، ظاهری زیبا برای دندان‌های شما ایجاد می‌کنند.

مزیت‌های لمینیت سرامیکی

از مزیت لمینیت‌ها می‌توان به این مسئله اشاره کرد که آن‌ها قادر هستند که تیره‌ترین دندان‌های شما را که حتی در فرآیند بلیچینگ (Bleaching) دچار تغییر رنگ نمی‌گردند یا دندان‌های کج و روی هم رفته و فواصل کم دندان‌ها را برطرف کنند.

چگونه از لمینیت‌ها مراقبت کنیم؟

نگهداری از لمینیت‌های دندانی بسیار مهم و حائز اهمیت می‌باشد و حتما باید پس از قرار دادن لمینیت‌های دندانی، نکات زیر را رعایت نمایید.

پس از انجام لمینیت سرامیکی، امکان حساسیت موقت به نوشیدنی‌های گرم و سرد وجود دارد، پس هیچ نگرانی نداشته باشید زیرا این حساسیت در مدت کوتاه رفع می‌گردد.
توصیه می‌شود که از خوردن مواد غذایی رنگدانه‌دار در ۲ هفته اول پرهیز کرده یا میزان مصرف آن‌ها را کم کنید. به عنوان مثال پس از صرف قهوه و یا چای، دهان خود را با آب فراوان شستشو دهید و در صورت رنگدانه‌دار شدن سطح بالای لمینیت‌های سرامیکی که دارای مواد سِمِنت (Cementation) است، نگران نباشید زیرا می‌توان آن‌ها را با یک پرداخت (Polishing)، به رنگ اولشان برگرداند.
از خوردن غذاهای سخت و میوه‌های سفت مانند هویج و بِه، خودداری نمایید و تا می‌توانید میوه‌ها را برش داده و به هیچ عنوان از دندان‌های جلویی خود برای تکه کردن مواد غذایی و میوه‌های سخت و سفت استفاده نکنید.
هرگز از دندان‌های خود برای شکستن آجیل استفاده ننمایید.
قبل از استفاده از دهانشویه،‌ با دندانپزشک خود مشورت نمایید.
همانطور که مصرف سیگار و قلیان باعث ایجاد لکه به روی دندان‌های اصلی شما می‌گردد، بهتر است بعد از انجام لمینیت هم نکات لازم را رعایت نمایید و مصرف سیگار و قلیان خود را کاهش دهید. البته این رنگدانه‌ها با پرداختن (Polishing) از بین می‌روند.
بهتر است هر ۶ ماه یک بار برای بررسی (Checkup) به ما مراجعه کرده تا وضعیت لثه‌های شما بررسی گردد.
بعد از انجام لمینیت، از مسواک و خمیردندان مناسب برای رسیدگی به دندان‌ها و لثه‌های خود استفاده نمایید.
برای جلوگیری از پوسیدگی نواحی بین دندانی و از بین بردن پلاک میکروبی و جلوگیری از ابتلا به بیماری‌های لثه، بهداشت دهان و دندان خود را با مسواک زدن به روش مناسب و استفاده از دهانشویه با استفاده از دستگاه شستشوی دهان واترپیک (Waterpik) یا واترجت (Water Jet یا Water Floss) رعایت فرمایید.