در ساخت پروتز دیجیتال با استفاده از اسکنرهای سه بعدی، دندان مورد نظر اسکن شده و تصاویر بدست آمده را به کامپیوتر منتقل می‌گردد. نرم افزارهای مربوطه، یک طرح سه بعدی از عکس اسکن شده ارائه می‌دهد که می توان با استفاده از آن، فک بیمار ،دندان‌های مجاور ،فک مقابل و محل‌های تماس با سطوح جونده را بررسی و سپس بهترین دندانی که بیمار می تواند در آینده داشته باشد را طراحی نمود. سپس دستور ساخت پروتز طراحی شده به دستگاه میلینگ ارسال و دستگاه میلینگ در کمتر از  10  دقیقه پروتز مورد نظر را با استفاده از بلوک‌های سرامیکی می‌سازد. این در حالیست که درمان در روش سنتی طی سه جلسه یا بیشتر انجام می‌گردید.

 

ایمپلنت دیجیتال دکتر علیرضا رضایی

پروتزها انواع مختلفی دارند، از روکش‌های ساده‌ای که برای کمک به ترمیم یک دندان استفاده می‌شوند تا پروتزهای کامل دندان که برای جایگزینی یک دندان است و عموما دندان مصنوعی معرفی می‌گردند. مهم‌ترین هدف استفاده از پروتز دندان بازسازی و بهبود عملکرد دهان و دندان به ویژه عمل جوییدن است. بنابراین پروتز دندان برای جایگزینی دندان‌های از دست رفته و برگرداندن زیبایی به فرد ضروری است.

ایملنت دیجیتال دکتر علیرضا رضایی

در روش سنتی به منظور ساخت پروتز ابتدا از دندان قالب‌گیری انجام می‌شود سپس قالب به لابراتوار فرستاده و از روی قالب، پروتز دندان ساخته و برای دندانپزشک ارسال می‌شود. دندانپزشک پروتز را در دندان‌ بیمار آزمایش می‌کند و آن را در صورت مناسب بودن در دهان می‌چسباند که این روند گاهی تا حدود سه هفته به ‌طول می‌انجامد.

در سال‌های گذشته به کمک سیستم های CAD/CAM تنها می توانستیم برخی فعالیت‌ها و درمان‌های پروتزی را انجام دهیم، مانند ساخت روکش دندان، لمینیت، اینله، آنله و بریج‌های با طول کوتاه. پیشرفت تکنولوژی در تمام عرصه‌های زندگی بشر از سرعت بسیار بالایی برخوردار بوده به نحوی که در علم دندانپزشکی نیز بیش از 90 درصد درمان‌ها را می‌توان به کمک فرآیند و نرم افزارهای سه بعدی انجام داد. از مزایای ساخت پروتز دیجیتال می‌توان به افزایش سرعت درمان و انجام تمام مراحل ساخت پروتز دندان و درمان در یک جلسه، افزایش دقت درمان با استفاده از کامپیوتر، دقیق بودن روکش‌های ساخته شده و تطابق کامل آن با دندان‌های مجاور اشاره نمود. همچنین امکان استفاده از خلاقیت دندانپزشک، و کاهش امکان آلودگی به عفونت‌ها از جمله مزایای به‌ کارگیری این روش است. دقت، سرعت بالا، راحتی بیمار و مهم‌تر از همه غیر تهاجمی بودن این روش سبب شده است دیر یا زود بسیاری از دندانپزشکان نیازمند استفاده از آن گردند.

استفاده از روکش برای دندانی که درمان ریشه (عصب کشی) شده است دیگر در دندانپزشکی دیجیتال جایگاهی ندارد، زیرا پوسیدگی علاوه بر مینا به قسمتی از عاج دندان نیز نفوذ نموده است، حال آن که جهت درمان ریشه (عصب کشی) آن نیاز به تراش دندان است تا به پالپ (اتاقک عصب ) ورود نموده و به ریشه دندان دسترسی پیدا نمود؛ در واقع آنچه از  دندان باقی می‌ماند تنها کمی عاج و مینای دندان است. تصور کنید از این مقدار دندان باقی مانده نیز بخشی دیگر نیز برای قرار گیری روکش تراش بخورد و روکش دندان به خصوص PFM (مدلی که فلز و سرامیک دارد) در ناحیه دور دندان دارای لبه‌ای باشد که خود سبب جمع شدن میکروب‌ها و تهدید سلامت لثه‌ها است. این امر منجر به کاهش عمر دندان شده درنتیجه ماندگاری آن به عواملی چون مقاومت دندان و نگهداری صحیح بیمار بستگی دارد.

در مرکز دندانپزشکی دیجیتال دکتر علیرضا رضایی واقع در شهر زیبای رشت با استفاده از تکنولوژی روز دنیا، آنله‌ها و آنله پست‌ها را به عنوان بهترین پوشش برای دندان‌های عصب‌کشی شده ایجاد می‌نمائیم، که علاوه بر حفظ ساختار دندان و دقت بسیار بالا در نواحی مارجین پروتز، سبب افزایش عمر دندان می شود. علوم دیجیتال در قسمت های مختلف دندانپزشکی به قدری برای بیماران سودمند است، که با دانستن جزئیات آن بیماران دیگر به سراغ درمان‌های سنتی نخواهند رفت.

ایمپلنت دیجیتال دکتر علیرضا رضایی گاید جراحی
  • در زمانی که پروتز به بیمار تحویل داده می شود اگر چه عمل جوش خوردن ایمپلنت با استخوان (اسئواینتگریشن) انجام گردیده ولی استخوان، بلوغ لازم و تراکم کافی جهت تحمل فشار را ندارد. لذا توصیه می‌گردد در چند ماه اول غذاهای شل‌تر مصرف شده و کم کم به حالت غذاهای معمولی برگردد.
  • اگر فشار به استخوان بعد از جاگذاری ایمپلنت با نیروی ملایم باشد، افزایش تراکم استخوان اطراف ایمپلنت را خواهیم داشت اما اگر نیرو بیش از حد باشد، سبب جدا شدن استخوان از ایمپلنت و در نهایت لقی آن می‌شود.
  • مسواک زدن و رسیدن به لثه‌های اطراف ایمپلنت نیز بسیار مهم بوده و نیاز به معاینات هر 3 ماه یک بار دارد.