سرجیکال گاید یا راهنمای جراحی وسیله ای است که این امکان را می‌دهد تا ایمپلنتهای دندانی در دقیق‌ترین مکان و با کمترین میزان جراحی قرار گیرند. روش کار به این صورت است که اسکن دندان‌ها و CBCT فک بیمار در نرم‌افزار طراحی گاید ادغام شده و اعصاب فک، سینوس، ریشه دندان‌های مجاور و تراکم استخوان بیمار قبل از هر اقدامی، بررسی می‌شوند و پس از آن ایمپلنت در بهترین مکان بصورت مجازی جاگذاری می‌شود.

پیشنهاد می‌کنیم جهت آشنایی بیشتر با این مورد کلیپ زیر از دندانپزشکی دیجیتال دکتر علیرضا رضایی را که در ارتباط با کاشت ایمپلنت به وسیله سرجیکال گاید بدون درد در کوتاه ترین زمان است مشاهده نمایید.

 

 

در روش سنتی کاشت ایمپلنت بدون استفاده از سرجیگال گاید ، حتی دندانپزشکان با تجربه نیز قادر نیستند تضمین کنند که ایمپلنت در دقیق‌ترین مکان قرار می‌گیرد. زیرا راهنمایی وجود ندارد و تمام خطاهای انسانی و شرایط مختلف بیماران هنگام دریل تاثیرگذار خواهد بود. هر کدام از این خطاها موجب کاهش عمر ایمپلنت و آسیب به بافت زنده بیمار در طول زمان خواهد شد. به طوری که اگر ایمپلنت پس از چند سال اول شکست بخورد، امکان ترمیم استخوان و سایر بافت‌های بیمار به حداقل می‌رسد.