در کلینیک دندانپزشکی دیجیتال دکتر علیرضا رضایی، تمامی قطعات مربوط به بیمار از ابتدا تا انتهای کار توسط متریال دندانپزشکی موجود در این مطب از قبیل ساخت گاید جراحی برای گذاشتن ایمپلنت، ساخت روکش موقت برای جراحی بعد ایمپلنت ، ساخت روکش دائم ، ساخت الاینر مربوط برای حفاظت از دندان‌ها ، ساخت پروتز متحرک ، کست‌های فک بیمار برای انجام تحقیقات ساخته می‌شوند.

متریال کلینیک دندانپزشکی دکتر رضایی

متریال کلینیک دندانپزشکی دکتر رضایی

با استفاده از میلینگ 350i  ،mcx5 و متریال‌های زیر، قطعات مربوط به بیمار ساخته می‌شود:

زیرکونیا : زیرکونیا به صورت اکسید زیرکونیوم است که فلزی بسیار سخت می‌باشد. دندان‌های عقبی نیروی جویدن و آسیاب بیشتری را تحمل می‌کنند به همین دلیل روکش‌های زیرکونیا گزینه‌ی خوبی برای نواحی خلفی هستند. زیرکونیا با بدن سازگار است و موجب تحریک بافت‌های بدنی نمی‌شود. این نوع روکش ظاهری همانند دندان طبیعی دارد و رنگ آن بسته به رنگ دندان‌های مجاور قابل تنظیم است. یکی از مزیتهایی که روکش زیرکونیا دارد، آن است که در صورت استفاده طولانی مدت، شاهد ایجاد هاله سیاهرنگ فلز اطراف روکش، به علت تحلیل لثه فرد، نخواهیم بود. مزیت دیگر آن مقاومت خمشی زیاد آن است.
از طرفی، روکشهای زیرکونیا چون با کمک سیستم کامپیوتری ( CAD CAM) ساخته می‌شوند از نطر کیفیت ساخت، بسیار مرغوب هستند.

متریال دندانپزشکی دیجیتال - زیرکونیا

متریال دندانپزشکی دیجیتال – زیرکونیا

Pmma : مخفف ﭘﻠﯽ ﻣﺘﯿﻞ ﻣﺘﺎﮐﺮﯾﻼﺕ می باشد که برای ﺳﺎﺧﺖ پروتز موقت استفاده می‌شود. از مزیت‌های این متریال دندانپزشکی ﺩﺳﺘﺮﺳﯽ ﺁﺯﻣﺎﯾﺸﮕﺎﻫﯽ ﺁﺳﺎﻥ، ﺍﺭﺯﺍﻥ، ﺯﯾﺴﺖ ﺳﺎﺯﮔﺎﺭ ، ﺛﺒﺎﺕ ﺍﺑﻌﺎﺩﯼ ، ﺯﯾﺒﺎﯾﯽ ﻭ … ﻣﯽ‌ﺑﺎﺷﺪ. ﯾﮑﯽ ﺍﺯ ﻣﺸﮑﻼﺕ ﺍﺳﺎﺳﯽ ﺩﺭ ﺍﺭﺗﺒﺎﻁ ﺑﺎ ﭘﻠﯽ ﻣﺘﯿﻞ ﻣﺘﺎﮐﺮﯾﻼﺕ ﻣﻘﺎﻭﻣﺖ ﻣﮑﺎﻧﯿﮑﯽ ﭘﺎﯾﯿﻦ آن ﻣﯽ‌ﺑﺎﺷﺪ. برای ساخت دنچر از بلنکهای pmma با رنگ بیس استفاده می‌شود و همچنین برای پروتز هم رنگهای مختلف بلنک موجود می‌باشد.

متریال دندانپزشکی دیجیتال - Pmma

متریال دندانپزشکی دیجیتال – Pmma

تمام فلزی ( Full Metal ) : در این نوع از روکش به دلیل استفاده از آلیاژهای فلزی ظاهری نامناسب از دندان دیده می‎شود اما به لحاظ عملکردی مناسب می‌باشد و بیشتر برای آنله، پست‌های فلزی و همچنین برای مدل پارشیل دنچر که مقاومت بسیار بالایی دارد استفاده می‌شود.

تمام فلزی ( Full Metal )

تمام فلزی ( Full Metal )

با استفاده از میلینگ mcxL اتواع روکش‌های بیمار ساخته می شوند :

روکش های تمام سرامیکی:

امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژِی انواع روکشهای تمام سرامیک با درجه استحکام و زیبائی متفاوت در دسترس است که هر کدام موارد تجویز مربوط به خود را دارا می باشند. روکش تمام سرامیک cad cam سرعت ساخت بالایی دارد. به طوری که روکش سرامیکی هر دندان در 10 دقیقه در مطب دندانپزشکی ساخته می‌شود.

  • بسیار طبیعی‌تر به نظر می‌رسد چرا که فلزی در زیر آن به کار نرفته است
  • عدم ایجاد خط تیره در حاشیه لثه
  • عدم تغییر رنگ و ایجاد نمای گچی در دراز مدت
  • تامین کننده استحکام ،عملکرد و زیبایی طبیعی دندان‌های قدامی
  • تقلید و شبیه‌سازی ظاهر طبیعی دندان‌ها
روکش های تمام سرامیکی

روکش های تمام سرامیکی

روکش های ایمکس:

روکش ایمکس روکشی سرامیکی است که از لیتیوم و سرب، کوارتز، لیتیوم دی اکسید، فسفر اکسید، آلومین، پتاسیم اکسید و مواد دیگری تشکیل شده است. روکش های تمام سرامیک ایمکس به سرعت در حال محبوب شدن جهانی در امور زیبایی در دندانپزشکی هستند. علت این محبوبیت؛ زیبایی بسیار بالا، دوام و استحکام آن ها است. از ایمکس در تولید روکش و ونیرها استفاده می شود. استفاده از ایمکس در روکش و ونیر برای دندان های جلو مناسب تر است. استحکام بالایی دارند به همین دلیل روکش های ایمکس در طول استفاده، کمتر در معرض شکستن و شکاف برداشتن هستند.

روکش های ایمکس

روکش های ایمکس