احساس این که دندان‌هایتان را از دست داده‌اید بسیار ناخوشایند است. ممکن است احساس راحتی در خوردن یا صحبت کردن نداشته باشید. حتی ممکن است از لبخند زدن در ملاء‌عام خودداری کنید. جای خالی دندان‌های از دست رفته ممکن است شرم‌آور باشد . اما شما تنها نیستید. برخی از افراد به دلیل آسیب دیدگی ، پوسیدگی دندان یا بیماری پریودنتال (عفونت لثه و استخوان اطراف دندان) دندان خود را از دست می‌دهند. خوشبختانه در این زمینه ایمپلنت دندان ( کاشت دندان ) می‌تواند کمک کند.

هدف دندانپزشکی دیجیتال امروزه از ایمپلنت دندان تنها با پیوند و ارتباط خوب ایمپلنت با استخوان محقق نمی‌شود بلکه دندانپزشکان مدرن با استفاده از کامپیوترها می‌توانند با آگاهی کامل از شرایط استخوان و با تجسمی پیش بینی شده، از ایمپلنت‌های دندانی جهت کاشت دندان استفاده کنند . یک درمان قطعی ایمپلنت باید بیمار را به کانتور طبیعی، سلامت، زیبایی، عملکرد و گفتار صحیح بازگرداند.
درمان ایمپلنت مزایای بسیاری نسبت به روش‌های دیگر درمانی ثابت یا متحرک دارد با این حال بسیاری از دندانپزشکان هنوز از ایمپلنت‌های دندانی برای درمان بی‌دندانی استفاده نمی‌کنند و دندان‌های از دست رفته را با ساخت بریج یا دندان مصنوعی جایگزین می‌کنند . متاسفانه میزان موفقیت این روش‌ها در دستیابی به زیبایی و عملکرد درست بسیار کم است.

ایمپلنت دندان چیست ؟

ایمپلنت‌های دندان می‌توانند یک دندان ، چند دندان یا تمام دندان‌های موجود در دهان شما را جایگزین کنند. از همه بهتر ، آنها مانند دندان‌های طبیعی به نظر می رسند و احساس می شوند.ایمپلنت دندان، یک ریشه مصنوعی دندان است.

استخوان فک شما برای ایمن سازی پروتز (دندان مصنوعی) با ایمپلنت ترکیب می‌شود. اگر بسیاری از دندان ها را از دست داده‌اید ، می‌توانید از چندین ایمپلنت برای حمایت از یک پروتز کامل استفاده کنید.

دلایل استفاده از ایمپلنت دندان چیست؟

 •  ایمپلنت دندان موجب حفظ ساختار صورت شما خواهد شد

با از بین رفتن دندان‌ها ، استخوان و لثه به طور طبیعی فرو می‌روند و با گذشت زمان این می‌تواند شکل صورت شما را تغییر دهد. مانند دندانهای طبیعی ، ایمپلنت های دندانی نیروهای جویدنی را به استخوان فک منتقل می کند که از جذب استخوان جلوگیری می‌کند.

 • می‌توانید لبخند خود را دوباره بدست آورید

پروتزهای مبتنی بر ایمپلنت‌ها به عنوان جایگزینی برای دندان‌های طبیعی طراحی و ساخته شده‌اند تا واقع بینانه به نظر برسند و لبخندی زیبا و راحت را فراهم کنند در روش‌های قدیمی بدون در نظر گرفتن جایگاه واقعی دندان های از دست رفته ایمپلنت را بارگذاری می‌کردند بنابراین هیچ تضمینی برای زیبایی روکش‌های ایمپلنت نبود. اما امروزه با روش‌های مدرن ابتدا جایگاه دندان آینده بیمار مشخص خواهد شد و سپس جایگاه ایمپلنت .

 •  ادغام ایمپلنت با بدن بیمار

ایمپلنت سازگاری خوبی با بدن انسان داشته ولی باید این را در نظر داشت که بعد از کاشت ایمپلنت در دهان باید نکات مربوط به مراقبت‌های لازم را برای جلوگیری از پس زدن پیوند رعایت کرد .

 •  کیفیت زندگی

کاشت ایمپلنت می‌تواند به شما کمک کند کیفیت زندگی خود را که با دندان‌های از دست رفته از دست داده‌اید بازیابی کنید. خندیدن ، صحبت کردن ، بوسیدن و غذا خوردن ، همانطور که قبلاً انجام می‌دادید ، می‌تواند اعتماد به نفس را بدون ناراحتی مداوم سایر روش‌های درمانی ،بهبود بخشد. ایمپلنت همچنین به جویدن مناسب کمک می‌کند.

 • حفظ دندان های سالم

کاشت دندان راه حلی را ارائه می‌دهند که بر خلاف روش‌های دیگر از جمله ساخت بریج (پل) روی دندان‌های سالم و آسیب رساندن به آن‌ها ، باعث آسیب دیدن دندان‌های سالم نمی‌شود.

کاشت دندان گزینه درمانی خوبی است که نتایج بسیار مثبتی را نشان داده‌است. ده‌ها سال است که در سراسر جهان مورد استفاده و مطالعه قرار گرفته‌است و امروزه بهترین گزینه درمانی بی خطر ، قابل اعتماد و توصیه شده‌است.

آیا ایمپلنت دندان ( کاشت دندان ) مضر است ؟

قرار دادن ایمپلنت دندان یک روش جراحی است و به همین ترتیب می‌تواند خطرات خاصی را به همراه داشته باشد . فقط یک دندانپزشک با تجربه می‌تواند ارزیابی کند که آیا شما مناسب برای درمان کاشت ایمپلنت هستید یا خیر.

برخی شرایط پزشکی ممکن است شما را از معالجه ایمپلنت منع کند. در بعضی موارد ، گذاشتن ایمپلنت و روکش روی آن می‌تواند فوراً انجام شود. همیشه یک درمان سریع نیست و در بعضی موارد ، به ایمپلنت 4 تا 12 هفته برای ادغام (جوش خوردن ) با استخوان زمان می‌دهیم .

مطالعات نشان داده‌اند که ایمپلنت‌هایی که با سرجیکال گاید گذاشته می‌شوند از میزان موفقیت 97٪ برخوردار هستند. اگرچه ، مانند هر روش درمانی ، همیشه احتمال 100 درصد وجود نخواهد داشت.بیمار باید نسبت به نقش خود در موفقیت درمان ایمپلنت آگاهی کامل داشته باشد.

مدت زمان درمان ایمپلنت چقدر است ؟

کل زمان درمان ایمپلنت تا لحظه تحویل روکش نهایی به عوامل مختلفی بستگی دارد :

 1. شرایط استخوان فک بیمار
 2. تشخیص و ارائه بهترین طرح درمان در کوتاه ترین زمان
 3. دارا بودن بهترین امکانات دیجیتال دندانپزشکی و جراحی ایمپلنت
 4. دندانپزشک متخصص و تیم حرفه ای
 5. تعهد بیمار برای نگهداری از ایمپلنت ها به بهترین نحو و رعایت تمامی نکات

منظور از شرایط استخوان بیمار برای انجام ایمپلنت چیست ؟

در کلینیک دندانپزشکی دیجیتال دکتر علیرضا رضایی تراکم استخوان بیمار در نرم افزار اندازه گیری می‌شود. نرم افزار بر اساس اعداد و رنگ ها میزان تراکم استخوان را نشان می‌دهد سپس دندانپزشک تصمیم می‌گیرد که درمان بیمار چقدر به طول بیانجامد.

شرایط استخوان بیمار برای انجام ایمپلنت
شرایط استخوان بیمار برای انجام ایمپلنت

تراکم استخوان به 4 دسته تقسیم می‌شود که از D1 به D4 کاهش می‌یابد .هر چقدر میزان تراکم به D1 نزدیکتر باشد زمان بارگذاری روکش روی ایمپلنت کوتاه‌تر خواهد بود. بیماران دارای تراکم استخوان D1 و D2 کاندید دریافت درمان یک جلسه ای ایمپلنت هستند .بیمارانی که دارای تراکم استخوان D3 وD4 هستند تراکم استخوانی کمی داشته و ممکن است نیاز به پیوند استخوان داشته باشند و همچنین طول درمان این نوع بیماران بیشتر از گروه اول به طول می‌انجامد .

ایمپلنت دندان در مرکز دندانپزشکی دکتر علیرضا رضایی چگونه انجام می‌شود؟

همه چیز در کلینیک دندانپزشکی دیجیتال دکتر علیرضا رضایی متفاوت است. در مرکز دندانپزشکی دیجیتال دکتر علیرضا رضایی شما برای درمان ایمپلنت با یک دندانپزشک حرفه‌ای و متخصص و یک تیم دندانپزشکی حرفه‌ای در ارتباط هستید. به محض این که به مرکز مراجعه کردید بعد از معاینات لازم ابتدا یک CBCT برای شما نوشته شده و یک اسکن داخل دهانی در مرکز از شما گرفته می‎شود .

بعد از دریافت فایل CBCT شما از رادیولوژی در ارتباط با مرکز، تیم مربوطه تحت نظر دندانپزشک متخصص ایمپلنت مراحل طرح درمان شما را آغاز می‌کنند و ظرف 24 ساعت اطلاعات مربوط به دندان‌ها و استخوان فک شما به صورت سه بعدی و شامل عکس و فیلم برایتان ارسال می‌شود بعد از تایید نهایی شما، همه چیز برای انجام جراحی آغاز ساخته شده و در مراجعه دوم جراحی انجام می‌شود .

آیا ایمپلنت دندان درد دارد ؟

جراحی در مرکز به گونه ای است که شما کمترین درد و خونریزی را احساس کنید .شاید از خودتان سوال کنید که آیا ایمپلنت دندان درد دارد ؟

اصلا آیا ایمپلنت بدون درد هم وجود دارد ؟

آیا روشی هست که بدون خونریزی و درد بتوان ایمپلنت دندان از دست رفته را جایگزین کرد ؟

بله …
در این مرکز با ساخت راهنمای جراحی با پیشرفته ترین تکنولوژی‌های روز دنیا توانسته‌ایم به هدف یک درمان ایمپلنت با کمترین درد و خونریزی و طول درمان کوتاه مدت دست یابیم .

منظور از ایمپلنت بدون جراحی چیست ؟

ایمپلنت بدون جراحی یک اصطلاح عامیانه در مورد ایمپلنت‌هایی است که با راهنمای جراحی گذاشته می‌شود . در این مرکز برای هر بیمار به صورت جداگانه راهنمای جراحی ساخته می‌شود و ایمپلنت اصطلاحا تنها با پانچ در ناحیه مورد نظر قرار می‌گیرد.بنابراین در این روش هیچ نیازی به شکاف لثه و استفاده از جراحی‌های تهاجمی نیست. بیمار با کمترین احساس درد، در کمترین زمان ممکن درمانی کامل را دریافت خواهد نمود .

ایمپلنت بدون جراحی
ایمپلنت بدون جراحی

جنس مواد ایمپلنت دندان چیست ؟

مواد مورد استفاده در ساخت ایمپلنت های دندان به دو مدل کلی قابل طبقه‌بندی هستند:

 •  فلزات شیمیایی و سرامیک
 • مواد بیولوژیکیbiomaterials))

بیومتریال‌ها صرف نظر از نوع استفاده در چهار دسته قرار می‌گیرند : فلزات و آلیاژهای فلزی ، سرامیک ، پلیمرهای مصنوعی و مواد طبیعی.
فلزها و آلیاژهای فلزی که از آن‌ها در ساخت ایمپلنت دندان استفاده می‌شود شامل تیتانیوم ،تانتالوم و آلیاژ Ti-Al-Va ، Co-Cr-Mb ، Fe-Cr-Ni هستند.
این مواد معمولا بر اساس مقاومت کلی انتخاب می‌شوند .بیومتریال ها معمولا باعث تماس بهتر با استخوان می‌شوند و امکان ایجاد تشکیل استخوان در اطراف ایمپلنت را فراهم می‌کنند ( تبادل یونی با بافت‌ها باعث تشکیل پیوند شیمیایی می‌شود)
به زبان ساده‌تر این مواد مانند داربست عمل می‌کنند که رشد استخوان به کمک آنها امکان‌پذیر می‌باشد .

بهترین برند ایمپلنت چیست ؟

بهترین برند ایمپلنت می‌تواند با توجه به بودجه‌ای که شما برای درمان ایمپلنت خود در نظر گرفته‌اید، متفاوت باشد. تعداد زیادی شرکت برتر ایمپلنت در ایالات متحده به دنبال افزایش سهم خود از این بازار رو به رشد هستند. در حقیقت ، بیش از 35 رقیب در بازار ایالات متحده به ارزش 1 میلیارد دلار وجود دارند. سه شرکت برتر این عرصه Nobel Bio care ، Straumann و DENTSPLY Sirona هستند.
در این مرکز سعی کرده‌ایم از میان برند های برتر دنیا ایمپلنت‌هایی را گرد هم آوریم تا با حفظ کیفیت بتوانیم متناسب با بودجه‌ی شما عمل کنیم و بهترین طرح درمان را ارائه دهیم .

معرفی ایمپلنت‌های موجود در کلینیک دندانپزشکی دیجیتال دکتر علیرضا رضایی

Straumann : این شرکت عملکرد خوبی در بازار ابزار های جراحی و ایمپلنت دندان داشته است ؛همچنین در تولید نرم افزار دندانپزشکی و تولید کیت های جراحی نیز بسیار قوی است . straumann دومین رقیب در بازار ایمپلنت دندان در امریکا محسوب میشود و انتظار میرود همین روند را نیز در اینده ادامه دهد .این شرکت یک روند جاه طلبانه را در بازار ایمپلنت دندان پیش گرفته است چرا که شرکت neodent که یکی از شرکت های ساخت ایمپلنت هست را در سال 2015 خریداری کرده .
Megagen: این شرکت سالهاست که در بازار داخلی کره جنوبی بی رقیب است . این مدل ایمپلنت ماهانه 6000 بار در دنیا مورد استفاده قرار می‌گیرد .شرکت مگاژن در سال های اخیر هم از نظر کیفیت ایمپلنت و قطعات پیشرفت قابل توجهی داشته است
ایمپلنت هایی که در مرکز دندانپزشکی دکتر رضایی استفاده میشود :
Implantium: ایمپلنت‌های دندانپزشکی implantium ساخت شرکت دنتیوم یک برند انتخابی برای پزشکان در بیش از 80 کشور جهان است . کیفیت بالا و موفقیت طولانی مدت آن توسط بسیاری از تحقیقات پژوهشی تأیید شده است و همچنین توسط انجمن‌های دندانپزشکی در سراسر جهان از جمله FDA و ISO شناخته می‌شود.

ویژگی های یک ایمپلنت دندانی ایده آل چیست ؟

1) در محیط دندان دچار خوردگی نشود و پایدار باشد:

موادی که در ساخت ایمپلنت استفاده می‌شوند باید در محیط داخل دهان پایدار باشند و دچار خوردگی نشوند. موادی که با بافت‌های زنده بدن سازگار هستند باید به طور کامل از نظر ساختار فیزیکی، پتانسیل تحلیل استخوان ،ساختار خارجی ،تحریک بافت و پتانسیل آن‌ها برای مقاومت در برابر التهاب و زخم بررسی شوند .

2) به طور مستقیم به قطعه دوم متصل شود ( قطعه دوم می‌تواند به صورت tibase یا abutment باشد ):

مورفولوژی سطح ایمپلنت‌های دندانی نقش مهمی در فعل و انفعالات بیولوژیکی بافت و تقویت آن دارد. اگر اندازه ذرات روی ایمپلنت کمتر از 10 میکرون باشد برای سلول هابی فیبرو بلاست مضر بوده و بر این سلول ها تاثیر نا مطلوبی شیمیایی میگذارد . از انجا که از میان پاسخ های بیولوژیکی میزان چسبندگی به سلول مهمترین فاکتور است لزا این امر کل پاسخ بیولوژیکی سلول به ایمپلنت را تغییر میدهد . جذب استخوان در سطوح صاف به طور قابل توجهی نسبت به سطوح زبر کمتر است .

قطعاتی که برای ساخت پروتز روی ایمپلنت استفاده میشود انواع گوناگونی دارند .بر خی از این قطعات که اباتمنت نامیده میشوند به ایمپلنت متصل شده و روکش با چسب های مخصوص به آباتمنت وصل می‌شود .در این حالت روکش روی دندان از لحاظ زیبایی و عملکرد ضعیف خواهد بود و اگر مشکلی برای روکش ایجاد شود دندانپزشک ناچار به بریدن روکش و تعویض ان خواهد بود.

در روکش های اسکرو تایپ روش کار به این صورت است که ابتدا قطعه ای به نام (tibase) به ایمپلنت متصل شده که بسیار کوتاه تر از اباتمنت است . tibase قطعه ای است که تنها در دندانپزشکی های دیجیتال و یا مراکزی که با لابراتوار های دیجیتال در ارتباط هستند استفاده میشود . در مرکز دیجیتال ابتدا از بیمار اسکن گرفته شده و بعد از طراحی و ساخت ،روکش به صورت مستقیم با tibase و به کمک پیچ به ایمپلنت متصل میشود .روکش های اسکرو تایپ بسیار موفق تر از روکش های متصل به اباتمنت هستند زیرا در اتصال انها هیچ چسبی استفاده نشده و همچنین اگر دچار مشکل شوند به راحتی قابل اصلاح هستند .

3) باید سازگار با فاکتور های زیبایی در دندانپزشکی باشد:

با مدرن‌سازی دندانپزشکی هدف نه تنها جایگزینی دندان از دست رفته و رسیدن به عملکرد طبیعی است بلکه دستیابی به فاکتور زیبایی که از لحاظ بصری کاملا طبیعی به نظر برسد نیز یک هدف مهم و در نظر گرفته شده می‌باشد. اگر چه ایمپلنت دندان در داخل استخوان و زیر لثه قرار می‌گیرد ولی برای نواحی که لثه و استخوان بسیار باریک است ایمپلنت باید به گونه ای انتخاب شود که از روی لثه مشخص نباشد .همچنین باید از لحاظ زیبایی شناختی مطلوب و با دندان های مجاور و بافت سازگار باشد .

فاکتور های زیبایی در ایمپلنت دندان
فاکتور های زیبایی در ایمپلنت دندان

روکش های اسکروتایپ فرم طبیعی لثه را حفظ می‌کنند و به هیچ وجه به صورت قارچ مانند دیده نمی‌شوند زیرا ارتباط آنها با ایمپلنت از زیر لثه شروع می‌شود بنابراین طراحی این مدل روکش‌ها به خصوص در نواحی خلفی بسیار کاربردی است و میزان رضایتمندی بیمار بعد از انجام این نوع درمان بسیار بالا می‌باشد.

4) نباید فشار های اضافه به ایمپلنت یا استخوان وارد نماید:

به دلیل اینکه در ابتدا سلولهای Osteoclasts ( سلولهایی که استخوان را از بین می‌برند ) فعالیت زیاد داشته و فشار مضاعف در نواحی ایمپلنت موجب از بین رفتن استخوان آن ناحیه می‌گردد. بنابراین باید تا حد امکان از فشارهای مضاعف در ناحیه ایمپلنت جلوگیری گردد تا سلولهای Osteoblasts ( سلولهای استخوان ساز ) فعالیت خود را انجام دهند.

5) باید کاملا با بدن سارگار باشد و موجب هیچگونه حساست آلرژیک در بدن نشود:

یکی از فاکتورهای مهمی که در ساخت ایمپلنت باید در نظر گرفته شود استفاده از موادی است که در بدن حساسیت ایجاد نمی‌کند، زیرا در غیر این صورت منجر به شکست ایمپلنت خواهد شد.

هزینه درمان ایمپلنت چقدر است ؟

هزینه درمان با توجه به برند ایمپلنت استفاده شده و روشی که بیمار برای انجام جراحی انتخاب می‌کند متفاوت است همچنین شرایط استخوان بیمار ممکن است نیاز به پیوند یا سایر درمان های جانبی داشته باشد که خود شامل هزینه های جانبی خواهد شد .

ایمپلنت ارزان ؟؟

ممکن است شما متقاضی ایمپلنت ارزان باشید ولی باید بدانید که قیمت پایین ایمپلنت نشانه‌ی موارد زیر است :

 • استفاده از یک برند ناشناخته
 • دندانپزشک غیر متخصص
 • استفاده از روش‌های تهاجمی که نیاز به شکاف لثه دارد
 • احتمال آسیب به ارگان‌های حیاتی به خصوص در فک پایین بسیار بالاست زیرا انجام جراحی ممکن است به صورت فرضی انجام شود
 • میزان موفقیت این روش بسیار پایین است

 

مقالات دیگر در همین زمینه…